5 najlepszych certyfikatów IT na rok 2010

Wybór odpowiedniego certyfikatu nie jest zadaniem prostym. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę pięciu najciekawszych certyfikatów IT na rok 2010.

1. VMware Certified Professional

W coraz większej liczbie firm wdrażane są rozwiązania wirtualizacyjne, więc nic dziwnego, że korporacje na gwałt poszukują ekspertów obeznanych z tymi zagadnieniami. Z raportu przygotowanego przez Forrester Consulting dowiadujemy się, że "wirtualizacja to zakres wiedzy, w który w najbliższym czasie warto inwestować".

2. Microsoft Certified Technology Specialist

Specjaliści, którzy uzyskają certyfikat MCTS mogą pochwalić się m.in. umiejętnością wdrażania, modyfikowania, zarządzania oraz rozwiązywania problemów z popularnymi aplikacjami Microsoftu (m.in. systemami Windows, MS Exchange Server, MS SQL Server oraz MS Visual Studio). "Spodziewamy się, że wiele firm w najbliższym czasie zechce migrować do Windows 7 oraz nowej - planowanej na lato - wersji Microsoft Office. Gdy to się zacznie, certyfikat MCTS będzie w cenie" - komentuje Chris Pirie, główny menedżer sprzedaży Microsoft Learning.

3. Cisco Certified Architect

Specjaliści IT, którzy mają już kilka certyfikatów i rozglądają się za kolejnym, powinny pomyśleć o Cisco Certified Architect - tytule uznawanym za "doktorat z produktów i technologii Cisco". CCA to stosunkowo nowy certyfikat, który pojawił się w ofercie sieciowego giganta rok roku. Osoba aspirująca do CCA musi posiadać tytuł Cisco Certified Design Experts (CCDE) i mieć co najmniej 10 lat doświadczenia. Podczas przygotowań do zdobycia CCA kandydat pozyskuje wiedzę niezbędną do optymalnego planowania wydatków na technologię oraz umiejętność idealnego skorelowania architektury sieciowej firmy z jej zadaniami i strukturą.

4. CompTIA Strata Green IT

Choć w 2010 r. większość pracodawców szuka pracowników specjalizujących się w konkretnych, dość wąskich dziedzinach IT lub produktach konkretnych firm, to wciąż istnieją pewne ogólne umiejętności, które są wysoko oceniane. "Obecnie największych zainteresowaniem specjalistów cieszą się programy certyfikacyjne - np. the A+ oraz Network+, choć ostatnie wyraźnie rośnie też zainteresowanie certyfikatami Security+" - mówi Terry Erdle, wiceprezes ds. certyfikacji amerykańskiej organizacji branżowej CompTIA. Ale organizacja ta wprowadziła właśnie nowy certyfikat CompTIA Strata Green IT przeznaczony jest dla specjalistów IT z co najmniej 18-miesięcznym doświadczeniem, posiadających już tytuł CompTIA A+ lub Server+. Przyznanie go specjaliście jest dowodem, iż dysponuje on obszerną wiedzą z zakresu zarządzania serwerami, oraz innych technologii, które mogą ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

5. ITIL v3 Foundations

W wielu firmach podstawowym zadaniem działu IT na rok 2010 jest usprawnienie operacji IT i wprowadzanie automatyzacji we wszelkie możliwe dziedziny. Dokładne założenia takich działań są opisane w bibliotece ITIL. Dostępne są cztery poziomy certyfikacji ITIL - dzięki nim specjaliści mogą udowodnić pracodawcy, że doskonale rozumieją ideę i zasady funkcjonowania ekosystemu IT, a także, że potrafią zastosować te informacje w pracy.


TOP 200