5 bezpłatnych narzędzi dla małego biznesu

Microsoft Security Essentials

Większość bezpłatnych programów antywirusowych, takich jak np. AVG, jest dostępna tylko dla użytkowników domowych. Jednak niedawno Microsoft udostępnia bezpłatnie swoje oprogramowanie Security Essentials również dla użytkowników z sektora małego biznesu (dotychczas było ono bezpłatne jedynie dla użytkowników domowych). Niestety, umowa licencyjna ogranicza jego użycie tylko do 10 stanowisk, ale jest to zawsze "coś" - po prostu można mieć 10 licencji antywirusowych za darmo.

Nowy Security Essentials jest nastawiony na wykrywanie wirusów, aczkolwiek jest on stosunkowo powolny w skanowaniu komputera w porównaniu z produktami konkurencji. Oprogramowanie jest dostępne dla wszystkich najnowszych wersji Windows, począwszy od XP.

Linux

Nie namawiamy do przejścia na Linux na desktopach - z ekonomicznego punktu widzenia rzadko to ma sens w małym biznesie, biorąc pod uwagę fakt, iż Windows kupuje się zazwyczaj razem z nowym pecetem.

Linux można natomiast zarekomendować, jako platformę dla serwerów plików. Taki zabieg pozwoli uniknąć wysokich kosztów związanych z licencjonowaniem Windows Server. Jeżeli zdecydujemy się na coś takiego jak Ubuntu, najbardziej popularną formę Linuksa, to nic nie zapłacimy za instalację obsługującą nieograniczoną liczbę komputerów klienckich.

Ubuntu - jako najpopularniejsza forma Linuksa - ma także tę zaletę, że wsparcie nigdy nie jest "zbyt daleko" - w wyszukiwarce zawsze można znaleźć kogoś, kto już rozwiązał trapiący nas problem, a także można skorzystać z popularnego forum Ubuntu, gdzie można znaleźć pomoc.

W obszarze technologicznym, Ubuntu oferuje system Samba - serwer plików i drukarek współpracujący z Windows. Umożliwia on wzajemne korzystanie ze swoich zasobów - plików i drukarek - komputerom z systemem operacyjnym Unix i Linux oraz Windows.

Pakiet biurowy Go-OO

Od lat powszechnie znany jest bezpłatny pakiet biurowy open source OpenOffice.org. Z wydania na wydanie jest on coraz lepszy i stał się godnym polecenia kandydatem dla lżejszych zadań biurowych. Może być bardzo użyteczny dla użytkowników, którzy chcą przejść na nowsze wersje Office i gubią się w nowym, wstążkowym interfejsie użytkownika w najnowszych wydaniach Microsoft Office.

Mając jednak na uwadze zamieszanie związane z przejęciem Suna (właściciela OpenOffice.org) przez Oracle oraz fakt, że projekt LibreOffice nadal jest na etapie testów beta, w tym momencie z czystym sumieniem można zarekomendować istniejącą wersję Go-OO jako najlepszy bezpłatny pakiet biurowy. Najważniejszą jego zaletą (bazuje na OpenOfice.org, z pewnymi ulepszeniami) - jest obsługa nowych formatów Microsoftu opartych na XML (takich jak DOCX, XLSX i PPTX), które są domyślne w najnowszych wydaniach Microsoft Office.


TOP 200