eServer BladeCenter - nowa jednostka serwerowa IBM

IBM zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty jednostki serwerowej zaprojektowanej do pracy w warstwie drugiej (Tier 2) infrastruktury inernetowej. Warstwa 2 w tej infrastrukturze to obszar, w którym instaluje się serwery.

Jednostka jest oparta na procesorze Intel Xeon 2,0 GHz. Dla porównania, jednostka BL p-Classs produkowana przez Hewlett-Packard zawiera dwa procesory Intel Pentium III 1,4 GHz.

IBM dodaje do serwera eServer BladeCenter swój pakiet Director (zarządzanie), połączenia Fibre Channel oraz zasilacze i wentylatory, które można wymieniać na gorąco. Serwer wspiera też opcję „failover”, czyli szybkie przełączanie na inną jednostkę.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

W standardowej szafie można umieścić do 84 jednostek serwerowych eServer BladeCenter U; każda szuflada 7U zawiera 14 jednostek. Jeśli chodzi o produkt HP, to w jednej szafie można umieścić tylko 48 jednostek serwerowych Serwer BL p-class.

Analitycy z IDC szacują, że ok. 26 proc. przedsiębiorstw zamierza kupić w ciągu najbliższych 18 miesięcy serwer typu „blade” (dane te dotyczą rynku amerykańskiego). IDC przewiduje jednocześnie, że obroty na rynku jednostek serwerowych wzrosną w 2006 r. do poziomu 3,7 mld USD.

W nowej jednostce serwerowej IBM można zainstalować opcjonalnie przełącznik Fibre Channel i zbudować w ten sposób połączenie z siecią SAN (Storage-Area Networks). IBM zamierza w przyszłości zastosować połączenia oparte na technologii InfiniBand.

Każda jednostka zawiera dysk ATA 40 GB i dwa wbudowane w płytę główną połączenia Gigabit Ethernet.

IBM udostępnia też nową wersję oprogramowania IBM Director (dołączając pakiet do jednostki), które zawiera opcję automatycznego konfigurowania produktu oraz kreatora konfiguracji, dzięki któremu administrator może szybko rozmieszczać wiele serwerów. Jednostki można rekonfigurować „w przelocie” i instalować od ręki serwery webowe, bufory internetowe lub inne rodzaje serwerów.

Jednostka serwerowa eServer BladeCenter może pracować pod systemami operacyjnymi: Linux, Windows lub NetWare. Cena jednostki w podstawowej konfiguracji – 1880 USD. Data wprowadzeni na rynek: listopad 2002.

IBM zapowiedział też, że zamierza w przyszłości podjąć produkcję jednostek serwerowych opartych na procesorze Itanium, które powinny lepiej obsługiwać wymagające aplikacje uruchamiane w centrach danych, takie jak zarządzanie bazami danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200