SAN i NAS w jednym urządzeniu

Zdecydować się na pamięci masowe SAN, czy też może NAS? Koniec takich rozterek. Network Appliance jest jednym z kilku producentów, którzy zamierzają wprowadzić na rynek stacje pamięci masowej przygotowane do pracy w obu środowiskach.

W ofercie Network Appliance pojawią się dwa urządzenia, które zapewnią użytkownikom dostęp do danych przechowywanych zarówno w sieciach SAN (Storage Area Network), jak i w urządzeniach NAS (Network-attached Storage).

Urządzenia pamięci masowej FAS960 i FAS940 będzie można podłączać zarówno do sieci Ethernet (jako stacje NAS) oraz do sieci Fibre Channel (jako stacje SAN). Urządzenia będą mogły świadczyć swe usługi w obu środowiskach.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Firma Network Appliance, producent urządzeń NAS, udostępni też wersję swojego systemu operacyjnego Data ONTAP 6.3, dzięki któremu urządzenia FAS960 i FAS940 będą obsługiwać technologię SAN. Jednocześnie urządzenia te będą oferować większe pojemności i możliwość konfigurowania większych wolumenów. A większe rozmiary wolumenów są ważne, ponieważ można wtedy podzielić dysk na mniejszą liczbę wolumenów, co powoduje, że ogólna wydajność pamięci masowej wzrasta.

Użytkownicy oczekują z niecierpliwością na nowe urządzenia, które będą w stanie udostępniać dane zarówno na poziomie plików (NAS), jak i bloków (SAN), są jednak ciekawi, jaka będzie ich wydajność.

Jak dotąd firma Network Appliance nie przywiązywała dużej wagi do integrowania swoich rozwiązań z innymi urządzeniami SAN. Źródła dobrze poinformowane podają, że Network Appliance zamierza zapewnić zgodność swoich rozwiązań z przełącznikami Fibre Channel produkowanymi przez Brocade.

Urządzenia FAS960 i FAS940 będą obsługiwać technologię SAN po ukończeniu prac nad nową wersją systemu operacyjnego ONTAP; do tego czasu urządzenia będą mogły pracować jako pamięci masowe NAS. Oba będą wyposażone w 2 szybkie procesory. W stacji FAS960 będą to procesory taktowane zegarem 2 GHz, a w stacji FAS940 - procesory 1,8 GHz.

Użytkownicy, którzy przetestowali oba urządzenia jako stacje NAS mówią, że pracują one o 25 proc. wydajniej niż serwer plików F880 produkowany przez Network Appliance. Można oczekiwać, że po zainstalowaniu w tych urządzeniach szybkich procesorów czas oczekiwania na dane z,mniejszy się o 30 proc. Ciekawe tylko, czy pracując jako urządzenia SAN oba produkty będą oferować równie dużą wydajność.

Urządzenia Network Appliance można zaliczyć do produktów typu bramy NAS – są to rozwiązania, które pozwalają użytkownikom pracującym w sieci Ethernet przeglądać dane przechowywane w sieciach SAN jako pliki, a nie jako bloki.

Większość macierzy dyskowych dostępnych na rynku obsługuje tylko jedną technologię: SAN albo NAS. Wśród firm, które podjęły w ostatnich dwóch latach produkcję bram NAS znajdują się: EMC (stacja Celera), IBM (stacja TotalStorage Network Attached Storage 300G) oraz nowo powstała firma LeftHand Networks (Network Storage Module 100).

Rynek bram NAS rozwija się szybko, ponieważ użytkownicy poszukują pojedynczych urządzeń, które wspierają obie technologie - SAN i NAS. Gartner przewiduje, że w 2002 r. na rynek trafi 1,38 mln bram NAS, a w 2006 r. będzie to już 10,2 mln jednostek.

Urządzenia FAS960 i 940 zastąpią serwery plików F880 i F840. Model FAS960 będzie w stanie zmagazynować 16 terabajtów danych, a mniejszy FAS940 - do 9 terabajtów.

W obu urządzeniach będzie można zainstalować kartę Remote Management Card (zdalne zarządzanie). Dołączane też będzie oprogramowanie SyncMirror, które jest używane w serwerach plików F800, pełniących wyłącznie rolę stacji NAS. SyncMirror pozwala tworzyć dwie kopie systemu plików (zwiększona odporność na błędy).

Dodatkowo Network Appliance wprowadzi do swojej oferty serwer plików NAS (bez możliwości obsługi technologii SAN), który nosi nazwę F825 i ma zastąpić model F820.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200