Jednostki serwerowe IBM i Intel

IBM i Intel zdecydowały się podjąć wspólne prace nad jednostkami serwerowymi: firmy przystępują do prac nad technologiami, które mają przyspieszyć rozwój jednopłytowych serwerów.

Obie firmy zamierzają wzajemnie udostępniać sobie nowe rozwiązania i stosować je w różnych obszarach jednostek serwerowych - dotyczy to zarówno warstwy sprzętowej, jak i oprogramowania zarządzającego takimi serwerami oraz nowych technologii sieciowych. IBM ma się skoncentrować na architekturze jednostek serwerowych i oprogramowaniu, podczas gdy Intel zajmie się procesorami, płytami głównymi i chipsetami.

Analitycy podkreślają, że przymierze zawarte przez IBM i Intel może zaowocować powstaniem nowych standardów i zawansowanych rozwiązań, które mogą zachwiać pozycją wiodących producentów jednostek serwerowych, takich jak Hewlett-Packard czy RLX Technologies.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Producenci serwerów zainteresowali się swego czasu jednostkami serwerowymi, ponieważ rozwiązanie to pozwala skoncentrować na niewielkim obszarze bardzo dużą moc obliczeniową. Serwer taki jest umieszczany na pojedynczej płycie, zawierającej podstawowe elementy. Ważne jest to, że taką niewielką jednostkę serwerową można szybko instalować w specjalnym chassis lub bezpośrednio w szafie, uzyskując tym samym bardzo dużą gęstość upakowania. Jednostki serwerowe współużytkują szereg elementów instalowanych we wspólnym chassis (chodzi o połączenia sieciowe i zasilacze). Jeden taki element obsługuje wiele jednostek serwerowych, co pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji.

IBM nie odnosił do tej pory dużych sukcesów w tej dziedzinie i ma nadzieję, że współpraca z Intelem zmieni tę sytuację. IBM wprowadzi do swojej oferty w trzecim kwartale 2002 swoją własną jednostkę serwerową, która będzie oparta na intelowskim procesorze Xeon 2,4 GHz. Kolejne modele jednostek serwerowych będą już opracowywane we współpracy z Intelem.

Intel dostarcza obecnie swoje procesory wielu producentom jednostek serwerowych, w tym firmom RLX i HP. RLX instaluje w produkowanych przez siebie jednostkach serwerowych zarówno procesory Intela, jak i firmy Transmeta. Ultragęste serwery RLX są szczególnie cenione przez użytkowników uruchamiających aplikacje naukowe i techniczne, które wymagają dużych mocy obliczeniowych. Warto w tym momencie zauważyć, że cienkie serwery instalowane w szafach i jednostki serwerowe należą właściwie do tej samej rodziny. Oba typy serwerów mają zbliżoną konstrukcję, a ich producenci walczą o klientów na dwa sposoby: ustalając atrakcyjne ceny i opracowując coraz lepsze oprogramowanie zarządzające takimi serwerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200