Bezpieczeństwo tematem wiodącym Networld+Interop

Tegoroczną wystawę $NetWorld+Interop$ w Atlancie zdominowała tematyka związana z bezpieczeństwem sieci komputerowych. Wielu dostawców zaprezentowało mechanizmy uwierzytelniania i zabezpieczania zasobów we wszystkich obszarach sieci korporacyjnych.

Z powodu recesji w przemyśle informatycznym na wystawie zabrakło kilku dużych dostawców wyposażenia sieciowego, takich jak: Alcatel, Avaya, Cisco, HP, Intel, Network Associates i Nortel.

Większość zagadnień, na których skupia się N+I dotyczy protokołów 802.1x i metod uwierzytelniania użytkowników sieci w warstwie 2 połączeń sieciowych - istotny problem zarówno dla sieci bezprzewodowych, jak i przewodowych.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld
  • Facebook bez treści informacyjnych w Kanadzie

W InteropNet Lab prezentowano nowe urządzenia oparte na standardach 802.1x. Bezpieczeństwo techniki bezprzewodowej cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników zwłaszcza, że mnogość mechanizmów zabezpieczających sieci bezprzewodowe jest - jak na razie - nie w pełni wykorzystywana. Wielu dostawców aplikacji sprzedaje oprogramowania, które wykorzystuje zalety sieci bezprzewodowych, jednak bezpieczeństwo jest często zaniedbywane.

W tej dziedzinie firmy Funk i ReefEdge zaprezentowały produkty do zarządzania i ochrony bezprzewodowych sieci WLAN oparte na 802.1x. Funk opracowała mechanizmy zarządzania i bezpieczeństwa dla WLAN wbudowane w oprogramowanie serwerowe Odyssey Server i Steel-Belted Radius Server. Serwer ochrony Odyssey może być używany do dołączania i usuwania użytkowników z sieci bezprzewodowej i konfigurowania uprawnień dla nich.

Z kolei ReefEdge zaprezentowała wersję 3 systemu zarządzania siecią WLAN o nazwie ReffEdge Connect System, uwzgledniającą także zarządzanie użytkownikami telefonii IP w sieciach opartych na protokole 802.11.

W opinii specjalistów specyfikacja 802.1x jest istotną składową sfery bezpieczeństwa sieciowego, ale nie jedyną. Niezbędne są też techniki szyfrowania takie jak Kerberos czy VPN. Zgodnie z tą filozofią firma Foundry zaprezentowała nowe firmware (IronWare) przełączników linii FastIron, zawierające ochronę opartą na portach 802.1x. Nowa wersja firmware ma zapewnić przełącznikom FastIron możliwość wymuszania na klientach bezprzewodowych uwierzytelnianie na porcie LAN przełącznika, zanim uzyska on dostęp do sieci.

W zakresie zabezpieczeń serwerów, Firma Shavlik Technologies udostępniła bezpłatne utility o nazwie HFNetChkLT, umożliwiające automatyczne wyszukiwanie zainstalowanych łatek na nieograniczonej liczbie maszyn z systemami operacyjnymi Microsoftu. Narzędzie to wykrywa pominięte lub źle skonfigurowane łatki systemu operacyjnego, przekazuje łatki do każdej maszyny w sieci i tworzy szczegółowy raport . Narzędzie zapewnia także dostęp - w czasie rzeczywistym - do bazy danych łatek Microsoftu.

Na froncie "serwerowym" odnotować też można nowo powstałą firmę SaberFile, debiutującą z produktem SaberFile-HQ - specjalistycznym urządzeniem programowalnym, które kontroluje dostęp do plików przechowywanych w sieci korporacyjnej na dowolnej platformie. Brama ta konsoliduje administrowanie uprawnieniami dostępu do plików za pomocą mechanizmu Policy Manager, oraz integruje się z korporacyjnymi usługami katalogowymi w celu obsługi uwierzytelniania użytkowników. Brama może być instalowana za zaporą ogniową lub używana do zapewnienia dostępu dla użytkowników zewnętrznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200