Te narzędzia sprawdzą czy komputer jest podatny na ataki Meltdown i Spectre

Po pojawienie się informacji o istnieniu groźnych podatności Meltdown i Spectre wielu użytkowników komputerów chciałoby wiedzieć, czy posiadany przez nich system jest odporny na tego typu zagrożenia. Można to zrobić sięgając po jedno z trzech zaprezentowanych poniżej narzędzi.

Pierwsze zostało opracowane przez Microsoft, drugie zaprojektował Steve Gibson (ekspert od spraw bezpieczeństwa), a trzecie jest dziełem firmy Ashampoo (niemiecki dostawca oprogramowania).

Jak wiadomo obie podatności wykorzystują dziury znajdujące się w procesorach. Dlatego Intel opracował od razu łaty, dzięki którym komputery są odporne na oba zagrożenia. Problem w tym, że nie są one doskonałe i przysparzają użytkownikom komputerów kłopotów.

Zobacz również:

  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku

Są to kłopoty dwojakiego rodzaju. Źle zaprojektowane laty powodują iż komputery zaczynaj pracować nieco wolniej albo co gorsza potrafią zawieszać je i jedynym ratunkiem jest wtedy wykonanie operacji reboot (ponowny rozruch komputera). Zarówno Intel jak i inni dostawcy układów CPU oraz oprogramowania pracują obecnie intensywnie nad tym problemem, starając się opracować takie łaty, które chronią komputery nie spowalniając ich ani nie zawieszając. Mówi się, że łatę taką opracowała już firma Google. Chodzi o oprogramowanie noszące nazwę Retpoline.

Zanim jednak przystąpimy do instalowanie jakiekolwiek łaty musimy najpierw sprawdzić, czy jest to rzeczywiście konieczne. Można to zrobić uruchamiając na komputerze skrypt opracowany przez Microsoft. Nosi on nazwę SpeculationControl Validation PowerShell, a szczegółowy opis tego narzędzia znajduje się tutaj.

Obsługa skryptu SpeculationControl Validation PowerShell jest jednak dość skomplikowana, a interpretacja wygenerowanego wyniku może przysporzyć mniej doświadczonym użytkownikom pewnych kłopotów. Dlatego lepiej jest chyba zastosować drugą metodę, którą opracował wspomniany wcześniej Steve Gibson.

To bezpłatne oprogramowanie pełniące rolę skanera, noszące nazwę inSpectre. Jest dostępne tutaj. Narzędzie sprawdza oprogramowanie zarządzające płytą główną komputera oraz firmware kontrolujący pracę procesora.

Trzecie narzędzie nosi nazwę Spectre Meltdown CPU Checker i można go pobrać stąd.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200