Już nie tylko polska myśl techniczna, ale również całe satelity wkraczają do kosmosu

Polscy naukowcy konstruowali już aparaty, które znajdowały się na wyposażeniu satelitów krążących wokół Ziemi. Obecnie przyszedł czas na całe satelity. Wrocławska spółka SatRevolution informuje, że pod koniec drugiego kwartału przyszłego roku amerykańska firma NanoRacks wyniesie na orbitę jej dwa satelity noszące nazwy Światowid i Rusałka.

Oba satelity które zostały skonstruowane przez wrocławskich inżynierów - wyśle w kosmos amerykańska firma NanoRacks, która może pochwalić się nie tylko wyniesieniem największej liczby tzw. cubesatów na orbitę, ale również własnym laboratorium badawczym na ISS oraz rozbudowanymi planami jej modernizacji we współpracy z NASA.

Wartość projektu wynosi 3 mln zł. Maksymalna waga ładunku, który w przestrzeń kosmiczną może zabrać rakieta Antares 230 – ta sama, na pokładzie której znajdą się dwa satelity firmy SatRevolution, wynosi 7 ton. Szacuje się, że we wrześniu 2018 ciężar ten wyniesie nieco ponad 3 tony.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną

Rakieta wyleci na niską orbitę okołoziemską po czym zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie cały ekwipunek wraz ze Światowidem i Rusałką zostanie rozładowany z modułu transportowego.

Światowid, który jest pierwszym prywatnym satelitą komercyjnym w Polsce, został on stworzony z myślą o badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg.

Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity to m.in.: zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające badanie przestrzeni kosmicznej czy wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200