Chmura i hybryda, czyli najważniejsze modele ERP

ERP w chmurze może funkcjonować samodzielnie lub być świetnym uzupełnieniem modelu on-premise. Firmy tworzą coraz częściej środowiska łączone, taka hybryda bywa nieraz wielokrotnie tańsza niż tradycyjny system.

Przychody ze sprzedaży tradycyjnych licencji ERP od 2013 roku stale maleją na rzecz rozwiązań SaaS. Firma konsultingowa PwC prognozuje, że w 2016 roku inwestycje w SaaS podwoją się do 78 mld USD, a inwestycje w tradycyjne ERP spadną o 30% - do 15 mld USD.

Jak widać rynek chmurowych rozwiązań rośnie, jednak dziś częściej uzupełniają one istniejący system niż go zastępują, Większość firm, które od dłuższego czasu posługują się rozwiązaniami do planowania zasobów przedsiębiorstwa wdrożyła już ERP w modelu on-premise. Były to dla nich duże inwestycje i natychmiastowe wycofanie się z nich oznaczałoby straty. Zdarza się też, że całkowite przejście na model cloud computing jest niemożliwe. Może to mieć miejsce w przypadku firm objętych surowymi regulacjami branżowymi oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Te ostatnie obrosły w rozwiązania dedykowane pod ich konkretne potrzeby i ich procesy niezwykle trudno przenieść w chmurę. Dlatego też coraz popularniejsza opcją jest budowa hybrydowych środowisk w którym oba modele funkcjonują razem.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Nvidia odtworzyła całą planetę. Teraz wykorzysta jej cyfrowego bliźniaka do dokładnego prognozowania pogody

Wzbogacenie posiadanego systemu o funkcjonalności w chmurze, nawet jeśli całkowite przejście na model chmurowy nie jest planowane, daje wiele korzyści i sporą elastyczność. - Takie rozwiązanie pozwala w sposób ewolucyjny przejść drogę od starszych do najnowocześniejszych technologii, bez konieczności zastępowania jednego drugim w jednym punkcie czasowym. Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają rozszerzyć w szybki sposób funkcje systemu ERP on-premise bez konieczności przeprowadzania długotrwałych wdrożeń, tym samym zmniejszając ryzyko transakcyjne oraz oddając rozwiązanie do dyspozycji użytkowników w znacznie krótszym czasie - uważa Arkadiusz Sikora, dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska

Hybryda - podwajanie korzyści z ERP

Hybrydowy ERP może być zaprojektowany w różnych kombinacjach dostosowanych do potrzeb konkretnej organizacji. Główni dostawcy Enterprise Recource Planning w chmurze na globalnym rynku tacy jak: Acumatica, FinancialForce, Intacct, Kenandy, NetSuite, Plex Systems, Workday w coraz większym stopniu integrują swoje rozwiązania z systemem ERP funkcjonującym u klientów w modelu on-premise tworząc hybrydową dwupoziomową architekturę. - Jednolity, duży system ERP z uwagi na brak elastyczności może być przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli przyjęcie modelu hybrydowego pozwoli uzyskać elastyczność i skróci czas wdrażania kolejnych rozwiązań, to dość szybko przełoży się na lepszy wynik finansowy. Jako nowe rozwiązanie możemy przyjąć zarówno nowe narzędzie np. wspierające współpracę z naszymi klientami poprzez Social Media, jak i inną formę dostępu, np. poprzez urządzenia mobilne - mówi Bartłomiej Kołodziejski, Business Product Owner w polskim oddziale Sage.

Hybrydowy system ERP bywa przez analityków nazywany "koniem trojańskim ERP Cloud". To właśnie ten łączony model sprawia, że rynek ERP w chmurze zwiększa się z mniejszą szybkością niż przewidywała to firma badawcza Gartner. Dualistyczna strategia nadaje sens istnieniu tradycyjnych ERP w epoce chmury, a jednocześnie pozwala odnaleźć się na nowym rynku i zachować konkurencyjność biznesu. - Firmy o pewnej skali działania już odnoszą korzyści finansowe i biznesowe z rozwiązania hybrydowego. Korzystanie z panelu sprzedawcy, serwisanta czy panelu zarządzania projektami może szybko zrekompensować nakłady poniesione na uruchomienie hybrydy. Wbrew powszechnej opinii, ERP w chmurze nie zawsze jest tańszym i lepszym rozwiązaniem. Przykładem mogą być np. firmy produkcyjne w przypadku których nawet chwilowy brak dostępu do danych może spowodować zatrzymanie całej linii produkcyjnej.-stwierdza Franciszek Szweda, wiceprezes ds. rozwoju w BPSC S.A.

Stosowanie mieszanego systemu jest opłacalne. Jak wylicza PwC (dane z USA) średni koszt użytkowania tradycyjnego systemu w ciągu 5 lat (wraz z wdrożeniem i kosztami licencji) w dużym przedsiębiorstwie to koszt 59 mln USD, hybrydowego tylko 27 mln USD. Hybryda daje też większą możliwość zarządzania bezpieczeństwem. - Rozwiązanie hybrydowe sprawdza się w sytuacji, kiedy firma zamierza wystawiać swoje usługi na zewnątrz organizacji, przykładowo udostępnia portal B2B, B2C lub usługi dla mobilnych pracowników. W takiej hybrydzie łatwiej zarządzać kwestiami bezpieczeństwa dostępu, wygodniej wydzielić część wewnętrzną systemu ERP od części zewnętrznej, a także z punktu widzenia wydajnościowego, zredukować wpływ obciążenia zewnętrznego na systemy wewnętrzne firmy. - mówi Stefania Tempłowicz, ekspert rozwiązania Microsoft Dynamics AX.

Oczywiście korzyści i zagrożenia powinny być zawsze szczegółowo przeanalizowane z uwzględnieniem charakteru danego przedsiębiorstwa. - Takie składniki systemu jak sprzedaż czy obsługa klienta doskonale nadają się do rozwiązań chmurowych. Księgowość, finanse, controlling to zwykle domena systemów on-premise. W firmach rozproszonych geograficznie, wielooddziałowych (szczególnie, gdy oddziały są niewielkie) systemy chmurowe sprawdzają się znacznie lepiej, dają elastyczność w prowadzeniu biznesu i pozwalają minimalizować koszty rozwiązania.- stwierdza Jacek Parzonka, product manager Navireo, InsERT

Prognozy dla Cloud ERP

Czego użytkownicy mogą oczekiwać w 2016 roku od rozwiązań ERP w chmurze? Jak systemy te będą się rozwijać? Na podstawie prognoz PwC i firmy Gartner Louis Columbus wiceprezes do spraw marketingu w iBASE wyliczył w Forbes Tech 5 katalizatorów wzrostu rynku tych rozwiązań. Potwierdzają one trend budowy rozwiązań hybrydowych, ale też zwiększającą się stale sprzedaż rozwiązań cloud oraz potrzebę mobilności systemu:

- Dla wsparcia nowych modeli biznesu przedsiębiorstwa integrują ERP w chmurze z istniejącymi w firmie systemami ERP tworząc system hybrydowy, który można dostosowywać do nowych wymagań klientów. Hybrydowe systemy pozwalają firmom w pełni wykorzystać istniejące rozwiązania on-premise, jak również uzyskać wysoką skolowalność systemu dzięki chmurze. Hybrydowe systemy ERP są szczególnie cenne dla producentów, którzy opierają swoją działalność na zróżnicowanym portfolio produktów i usług

- Przychody netto z nowych licencji na tradycyjne systemy ERP maleją od 2013 roku do poziomu, który już został przekroczony przez przychody z rozwiązań opartych na chmurze. Przychody ze sprzedaży SaaS nawet u sprzedawców tradycyjnych systemów przewyższą przychody z licencji on-premise.

- Hybrydowe systemy pozwalają na zaoszczędzenie nawet sześciokrotnie mniejszej kwoty niż w przypadku inwestycji w tradycyjne ERP. Porównując koszty tradycyjnych i hybrydowych systemów ERP w okresie pięciu lat oszczędności wynikające z tych ostatnich są bardzo widoczne. Badania PwC pokazują, że przedsiębiorstwa otrzymują większą wartość z hybrydowych systemów ERP (Hybrid ERP), bo są one katalizatorem strategicznych zmian nie tylko opierających się na redukcji kosztów.

- Bardziej złożone łańcuchy dostaw danego producenta: dystrybucja, sprzedaż i kanały dostarczania usług muszą być wspierane przez nowe modele biznesowe, w których najbardziej krytyczna jest mobilność. Tradycyjne ERP on-premise często były przeznaczone do wsparcia modeli biznesowych opartych na zbiorach danych i wolno zmieniającej się strategii sprzedażowej. Były budowane głównie dla produkcji i nie miały na celu śledzenia i uwzględniania zmian na rynku. W nowych modelach biznesowych klient chce mieć więcej swobody związanej ze wsparciem swoich produktów i usług ze strony systemu ERP. Powinien on być szybko skalowalny w zależności od aktualnych potrzeb. Umożliwienie sprzedaży produktów i usług z urządzeń mobilnych, a jednocześnie zapewnienie klientom aplikacji mobilnych jest obecnie normą.

- Wykorzystywanie różnych oglądów klientów, zamiast upychania wszystkich do jednego worka jest integralną częścią Cloud ERP. Najbardziej skuteczne hybrydowe systemy ERP są zorientowane na usprawnienie sprzedaży i usług oraz utrzymanie klientów w długim okresie. Monolityczne, tradycyjne ERP jest przeznaczone co najwyżej do przewidywania zmian produkcji i nie radzi sobie z dynamicznie zmieniającym się obrazem klienta.

Chmura i hybryda, czyli najważniejsze modele ERP
Chmura i hybryda, czyli najważniejsze modele ERP
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200