Windows 10 – bezpłatny upgrade

Microsoft zaprezentował w San Francisco na konferencji noszącej wymowną nazwę "Następny rozdział" szczegóły dotyczące kolejnej wersji systemu Windows. Dobra wiadomość brzmi: oprogramowanie Windows 10 będzie przez rok od momentu premiery oferowane użytkownikom systemów Windows 8.1, Windows Phone 8.1 i Windows 7 jako bezpłatny upgrade.

Tak naprawdę Microsoft idzie dalej i obiecuje, że system Windows 10 będzie bezpłatnie uaktualniany bezterminowo - tak długo, jak użytkownik będzie używać komputera, na którym to oprogramowanie funkcjonuje.

Windows 10 będzie dostępny w wersjach zdolnych zarządzać różnymi urządzeniami, a więc desktopami, smartfonami, tabletami, czujnikami IoT, urządzeniami typy wearable, konsolami gier oraz różnego rodzaju hybrydami.

Zobacz również:

  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • Microsoft prezentuje nowe komputery Surface z Intel Core Ultra

Microsoft zaprezentował na konferencji desktop Windows 10, na którym zainstalował oprogramowanie Cortana. To aktywowany głosem cyfrowy asystent, który był do tej pory dostępny wyłącznie w smartfonach pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Zarówno ta aplikacja – jak i wiele innych – będzie zapewne w najbliższym czasie testowana przez 1,7 mln użytkowników, którym udało się zarejestrować w programie Insider. To program, w ramach którego użytkownicy będą się starać testować na wszystkie sposoby Windows 10, zanim trafi on oficjalnie na rynek, co ma nastąpić w połowie tego roku.

Windows 10 – bezpłatny upgrade

Mobilny Windows 10 wygląda jak rozszerzenie desktopowego systemu

Przypatrując się systemowi Windows 10 można dojść do wniosku, że Microsoft wyciągnął wnioski po porażce, jaką odniósł po udostępnieniu powszechnie krytykowanego systemu Windows 8 (szczególnie za fatalnie zaprojektowany interfejs użytkownika czy brak przycisku Start). Windows 10 nie jest w żaden sposób kontynuacją systemu Windows 8. Jest zupełnie nowym produktem, który powinien zatrzeć złe wrażenia, jakie wywołał Windows 8.

Może właśnie dlatego Microsoft nie nadał nowemu systemowi nazwy Windows 9, sugerując, że zapominamy o Windows 8, a koncentruje obecnie swoją uwagę wyłącznie na Windows 10. Klasyczna ucieczka do przodu. Czy przyniesie firmie oczekiwany przez nią sukces. O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

A oto kilka ciekawszych rozwiązań, jakie Microsoft zaprezentował na konferencji. I tak firma pokazała, że jak w mobilnej wersji systemu Windows 10 pracuje opcja Notifications (Powiadomienia). Wspiera ona pełną synchronizację miedzy smartfonami, laptopami i tabletami, co powoduje, że usunięcie powiadomienia na jednym urządzeniu skutkuje tym, że jest ona usuwana automatycznie również z innych urządzeń.

Jak wiadomo, Windows Phone zawiera bezpłatną wersję pakietu Office, bardzo, ale to bardzo okrojoną, jeśli porównamy ją z wersją desktopową. W mobilnej wersji Windows 10 nie będzie czegoś takiego – systemowi towarzyszyć będą pełne wersje aplikacji Word, Excel i PowerPoint. W wersji dla smartfonów użytkownik będzie miał do dyspozycji opcję Track Changes oraz będzie mógł wyświetlać prezentacje na dużym ekranie (funkcja Miracast) oraz wysyłać np. dokumenty drogą bezprzewodową do sieciowej drukarki.

Jeśli chodzi o komunikowanie się z innymi użytkownikami, system Windows 10 będzie dostarczany razem z wbudowaną aplikacją Skype, tak iż użytkownik może wybierać szybko Skype albo SMS, nie otwierając tych aplikacji i nie przełączając się między nimi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200