Przed laserami rysuje się świetlana przyszłość, twierdzi laureat nagrody Nobla

Osoby, które są pasjonatami laserów, mają powody do radości. Przyszłość należy bowiem do tej technologii i za kilkanaście lat z laserami będziemy mieć do czynienia na każdym kroku. Tak przynajmniej twierdzi japoński uczony Shuji Nakamura – laureat nagrody Nobla, współodkrywca niebieskiej diody LED (Light-Emitting Diode).

Lasery wchodzą już powoli do urządzeń powszechnego użytku. Są np. stosowane w samochodach (w reflektorach). Shuji Nakamura przewiduje, że będą coraz częściej zastępować diody LED i będą używane do oświetlania domów oraz biur, jak w sieciach bezprzewodowych wykorzystujących do transmitowania danych światło.

Nakamura (profesor wykładający na University of California, Santa Barbara) mówi, że diody LED mają wiele minusów. Po zwiększeniu mocy wejściowej diody LED świecą rzeczywiście jasnym światłem. Problem w tym, że wraz ze zwiększaniem tej mocy, efektywność pracy diod LED stopniowo, ale jednak spada. W przypadku diod laserowych nie ma czegoś takiego. Moc możemy tu zwiększać właściwie w nieskończoność, a efektywność pracy takiej diody pozostaje na tym samym poziomie. Dlatego np. w przyszłości we wszelakiego rodzaju lampach oświetleniowych królować będą diody laserowe.

Zobacz również:

  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink
  • W technologii ważna jest wolność wyboru

Diody laserowe znajdą tez zastosowanie w smartfonach, np. jako projektory, które wyświetlają obrazy wideo na ścianach czy podłogach. Nakamura nadał już nawet takiej technologii nazwę: "intelligent lighting".

Lasery wkroczą też do sieci bezprzewodowych. Będą to sieci Li-Fi, w których dane nie będą transmitowane przy wykorzystaniu fal radiowych, a mającego znacznie wyższą częstotliwość promieniowania laserowego. Shuji Nakamura przewiduje, że sieci takie umożliwią przesyłanie danych z szybkością przekraczającą 3,5 Gb/s. Bierze się to stąd, że w przypadku laserów fale mogą być modulowane nawet 1000 razy szybciej niż w przypadku rozwiązań opartych na diodach LED.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200