CES 2015 – wysyp urządzeń typu „wearable”

Na targach CES 2015 obserwujemy wysyp urządzeń typu „wearable”, czyli takich które można nosić na sobie. Na sobie to znaczy wszędzie, czyli na przegubie, wokół talii (jako pasek), na nogach czy na palcu. Jedno z ciekawszych rozwiązań należących do tej grupy – noszące nazwę Enter Belty – zaprezentowała francuska firma Emiota

To inteligentny pasek skonstruowany w ten sposób, że dopasowuje się automatycznie do kształtu naszego ciała. Oznacza to, że pasek zmienia swoją długość zależnie od tego, co aktualnie robimy. I tak np. wtedy gdy siadamy, pasek zwiększa swoją długość, tak aby nas nie uwierał.

Pasek Enter Belty monitoruje zdrowie użytkownika, który go używa. Mierzy np. obwód talii (badając czy tyjemy lub chudniemy), co może wskazywać na to, że znajdujemy się w grupie osób podwyższonego ryzyka, np. takich, które mogą zachorować na cukrzycę i powinny się okresowo badać czy nie dotknęła ich ta przypadłość.

CES 2015 – wysyp urządzeń typu „wearable”

Enter Belty

Pasek może też wysłać do użytkownika ostrzeżenie, że prowadzi mało aktywny tryb życia, gdyż siedzi np. zbyt długo przed ekranem komputera czy telewizora. Do takiego użytkownika pasek wyśle komunikat zachęcający go do spaceru czy generalnie prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia.

Wszystkie dane zbierane przez pasek użytkownik może obejrzeć na ekranie swojego mobilnego urządzenia (takiego jak smartfon). Baterię zasilającą pasek należy doładowywać przeciętnie co pięć dni, a pasek można konfigurować za pomocą specjalnej aplikacji uruchamianej na smartfonie. Rozwiązanie pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Cena paska – zaliczanego do produktów klasy "high-end" - nie została jeszcze ustalona.

Inne ciekawe rozwiązanie „wearable” zaprezentowała amerykańska firma Sensoria. To – proszę się nie śmiać – inteligentna skarpetka, zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających jogging czy generalnie aktywny tryb życia. W skarpecie znajdują się czujniki badające, jaki styl biegania preferuje dana osoba. Wszystkie dane (w tym szybkość, przebyty dystans, ilość kroków i ich częstotliwość) wysyłane są do smartfona, który informuje użytkownika, jakie błędy popełnia i co powinien zmienić, aby trening był bardziej efektywny i nie narażał go np. na niepotrzebne kontuzje. Bateria zainstalowana w skarpecie (którą można prać z normalnej pralce co najmniej 70 razy) wystarcza na 6 godzin. Cena tego produktu (na rynku amerykańskim) to 199 USD.

CES 2015 – wysyp urządzeń typu „wearable”

Sensoria Smart Sock

I na koniec urządzenie „wearable” mające inne przeznaczenie. Nosi ono nazwę Ring i jest inteligentnym pierścieniem (do noszenia na palcu wskazującym), który potrafi sterować zdalnie smartfonem za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Aby to zrobić użytkownik musi wygiąć w palec w odpowiedni sposób.

CES 2015 – wysyp urządzeń typu „wearable”

Ring

I tak, np. aby uzyskać dostęp do kamery zainstalowanej w smartfonie, palec należy tak wygiąć, aby przybrał kształt litery „C”. Aby odtworzyć muzykę, palec powinien „narysować” w powietrzu kształt trójkąta. Zasięg działania pierścienia wynosi 5 metrów, a jego cena to 269 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200