400 osób padło ofiarą oszusta sprzedającego nielegalne oprogramowanie w Internecie

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Kielcach zatrzymali 23-letniego handlarza nielegalnym oprogramowaniem. Mężczyzna sprzedawał je za pośrednictwem Internetu po okazyjnych cenach. Na blisko setce zabezpieczonych przez policjantów płyt znajdowało się nielegalne oprogramowanie o szacowanej wartości ok. 200 tys. złotych. Nielegalnymi działaniami handlarza pokrzywdzonych zostało około 400 osób.

Funkcjonariusze Policji zainteresowali się mężczyzną, który na różnych portalach internetowych sprzedawał "po okazyjnej cenie" oprogramowanie komputerowe. Niektóre z nich, warte na legalnym rynku ponad tysiąc złotych, sprawca oferował za niespełna 100 zł.

W trakcie przeszukania w jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli dwa komputery oraz blisko 100 płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Funkcjonariusze ustalili, że zajmował się on nielegalnym procederem od lutego br. Z jego relacji wynikało, że robił to ponieważ był bezrobotny i potrzebował pieniędzy. Wśród zabezpieczonych przedmiotów były także notatki sprawcy o transakcjach oraz kilka paczek, które zostały przygotowane do wysyłki.

Teraz sprawca musi się liczyć z odpowiedzialnością karną. Za popełnienie tego rodzaju czynów zabronionych, kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności. "To kolejny przypadek wykrycia i zatrzymania handlarza oferującego nielegalne oprogramowanie na portalach internetowych. Miesiąc temu głośno było o innej osobie zatrzymanej za handel nielegalnym oprogramowaniem na jednym z popularnych portali. Niepokojąca jest skala tego zjawiska, aż 400 osób mogło zostać pokrzywdzonych, padając ofiarą oszustwa. Apelujemy o zachowanie ostrożności kupując oprogramowanie w sieci i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. Pmiętajmy też że pirackie oprogramowanie może być niebezpieczne, według badania IDC "Niebezpieczny świat pirackiego oprogramowania" wynika że co trzeci komputer z podrobionym oprogramowaniem będzie zainfekowany przez złośliwe dodatki w 2013 r." - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.


TOP 200