4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Aplikacje testowe

Zestaw aplikacji wchodzących w skład pakietu testowego PCWorldBench 6 Beta 2 przygotowanego przez naszych kolegów z amerykańskiego laboratorium magazynu PC World składa się głównie z rzeczywistych programów, które odzwierciedlają wydajność procesora w typowych zadaniach związanych z pracami biurowymi, obróbką grafiki oraz zadaniami multimedialnymi. Nacisk położony jest również na wielozadaniowość, stąd kilka testów gdzie różne aplikacje pracują nad określonymi zadaniami jednocześnie. Dodatkowo w skład naszego zestawu testów wchodzą popularne benchmarki syntetyczne - PCMark Vantage i 05, test procesora z benchmarka 3DMark 06 oraz testy wydajności procesora z pakietu SiSoft Sandra XII. Możliwości procesora w dziedzinie renderingu 3D sprawdzamy testami Cinebench 9.5 i 10, a najnowsze gry reprezentuje S.T.A.L.K.E.R, Supreme Commander oraz Crysis. Jak widać wszystkie gry to pozycje obsługujące procesory wielordzeniowe.

Uczestnicy testów

AMD Phenoma zapewne już dobrze znacie. Nowością w naszym porównaniu jest za to najnowszy jeszcze nie wprowadzony do sprzedaży, czterordzeniowy Penryn Intela, który ma być najtańszym 45-nanometrowym, czterordzeniowym układem tego producenta. Intel Core 2 Quad Q9300 powinien trafić na półki sklepów jeszcze w tym miesiącu, a jego przewidywana cena ma być zbliżona do tej jaką trzeba zapłacić za obecnie dostępny model Q6600. Nowy procesor pracuje z szyną systemową 333 MHz (efektywnie 1333 MHz), jest taktowany z częstotliwością 2,5 GHz i ma "tylko" 6 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Pamiętajcie że model Q6600 ma 8 MB pamięci, a droższe 4-rdzeniowe Penryny serii Extreme mają jej aż 12 MB. Nasze testy wykazały, że pomimo mniejszej pojemności pamięci L2 nowy model jest nieco szybszy od swojego poprzednika. Wynika to z szeregu poprawek w mikroarchitekturze jakie Intel wprowadził do swoich 45-nanometrowych procesorów.

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

W naszym porównaniu uwzględniliśmy także nowe, 2-rdzeniowe procesor Intela serii E8xxx. Jeśli spojrzycie na nasze wyniki to zobaczycie, że póki co potencjał oferowany przez modele 4-rdzeniowy jest wykorzystywany tylko przez niewielką liczbę aplikacji. Dużo lepiej wygląda obsługa 2-rdzeniowców, które pokazują wyśmienitą wydajność w grach, a dzięki wyższej częstotliwości taktowania niż niedrogie modele 4-rdzeniowe ustępują im tylko nieznacznie także w zadaniach będących domeną 4-rdzeniowców. Dobrym przykładem jest PCMark Vantage, w którym 4-rdzeniowy Phenom wypada gorzej od taktowanego z wyższą częstotliwością 2-rdzeniowego Core 2 Duo E8400.

4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

4-rdzeniowy Penryn od środka

W grach póki co wciąż liczy się wysoka częstotliwość taktowania procesorów (oczywiście jeśli porównujemy wydajność modeli 2- i 4-rdzeniowych), więc jeśli komputera używasz głównie do zabawy i typowych zadań biurowych to właśnie model 2-rdzeniowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. AMD Phenom 9500, choć wypadł dużo słabiej od konkurentów (nawet 2-rdzeniowych!) pod względem wydajności, to w kategorii opłacalność zaprezentował się korzystnie. Spośród testowanych modeli 4-rdzeniowych wykazuje on najlepszy stosunek wydajności do ceny. Warto jednak podkreślić, że pod uwagę braliśmy wydajność procesorów pracujących z nominalną częstotliwością taktowania. Z naszych doświadczeń wynika, że procesory Intela dysponują potężnym zapasem mocy, który łatwo uwolnić przetaktowując CPU. Podkręcanie Phenoma, choć także możliwe, nie daje tak dużego przyrostu wydajności.

Konfiguracja platformy sprzętowej Intel: płyta główna ASUS P5K3 Deluxe, 2x1 GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz (GoodRAM PC8500), karta graficzna ASUS EN8800 GTX AquaTank/HTDP/768M, dysk twardy Maxtor DiamondMax 21 320 GB, zasilacz Spire 600 W, system operacyjny Windows Vista 32-bit.

Konfiguracja platformy sprzętowej AMD: płyta główna Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 , 2x1 GB pamięci RAM DDR2 1066 MHz (Corsair Dominator TWIN2X2048-8500C5D), karta graficzna ASUS EN8800 GTX AquaTank/HTDP/768M, dysk twardy Maxtor DiamondMax 21 320 GB, zasilacz Spire 600 W, system operacyjny Windows Vista 32-bit.

4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Dane techniczne i wyniki testów procesorów


TOP 200