3S Data Center inwestuje w nowe centra danych

Grupy 3S (a konkretnie należąca do niej spółka 3S Data Center SA) przystąpiła do budowy swojego kolejnego, największego jak dotąd centrum danych, które będzie zlokalizowane Katowicach. Spółka finalizuje jednocześnie ostatni etap prac związanych z uruchomieniem DC w Bytomiu.

DC

Nowe katowickie centrum DC3 to obiekt klasy klasy Tier 3+. Będzie mieć powierzchnię 2200m2i dołączy do istniejącego już kompleksu dwóch centrów oznaczonych symbolami DC1 i DC2, które znajdują się na ul. Gospodarczej. Tym samym Katowicki obiekt zwiększy swoją powierzchnię do 4400 m2.

Inwestycja zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2023 roku. Projekt przewiduje maksymalizację wykorzystania zielonej energii i technologii pozwalających na redukcję śladu węglowego.

Zobacz również:

  • Nvidia i Foxconn będą wspólnie budować tzw. „fabryki sztucznej inteligencji”

Należący do 3S Data Center obiekt w Bytomiu przy ul. Szymały ma powierzchnię 750m2, wchodzi w ostatnią fazę prac adaptacyjnych i zostanie oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku. Będzie on służył do kolokacji klienckich środowisk IT opartych w szczególności o rozwiązania Iaas (Infrastructure as a Service) i PaaS (Platform as a Service).

Obiekt ten został tak zaprojektowany z myślą o tym, aby stanowił zaplecze do rozwiązań typu Disaster Recovery dla systemów zlokalizowanych w kompleksie Katowice-Gospodarcza. Pomoże to klientom m.in. na rozproszenie geograficzne środowisk niewymagających replikacji (active-passive), za to wymagających odległości większej niż 10 kilometrów pomiędzy ośrodkami.

Zupełnie nowymi miejscami, którymi spółka jest zainteresowana są miasta Gdańsk i Wrocław. Posiada ona tu własną sieć światłowodową i świadczy usługi telekomunikacyjne, chce jednak znacznie rozwinąć działalność i zaspokoić potrzeby klientów także w obszarze infrastruktury IT oraz chmury obliczeniowej. W związku z tym poszukuje w tych lokalizacjach obiektów pod data center. Plany rozbudowy dotyczą również Warszawy, gdzie spółka posiada już jeden obiekt przy ul. Annopol oraz sieć światłowodową o długości blisko 300 km.

Obecnie spółka, która w 2015 roku zmieniła nazwę na 3S Data Center, dysponuje sześcioma centrami danych połączonymi telekomunikacyjnie, znajdującymi się w 4 miastach. Są to 3 obiekty znajdujące się w Katowicach oraz po jednym w Warszawie, Krakowie i Bytomiu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200