3D XPoint: największy przełom w pamięciach od technologii flash?

Intel i Micron opracowały nowy rodzaj pamięci, nadając technologii nazwę 3D XPoint. Firmy twierdzą jednocześnie, że od momentu pojawienia się na rynku pamięci flash – co miało miejsce w 1989 roku – nikt do dzisiaj nie zaprezentował w tym obszarze tak nowatorskiej technologii. 3D XPoint to pamięć nieulotna, czyli zapamiętująca dane po odłączeniu od niej zasilania , która pracuje 1000 razy szybciej od pamięci flash oraz jest w stanie przechować na określonej powierzchni układu scalonego 10 razy więcej danych niż układy pamięci typy DRAM.

Intel i Micron zaczęły wspólnie prace nad pamięciami 3D XPoint w 2012 r. Pierwsze, na razie prototypowe układy pamięci 3D XPoint, powinny być dostępne już pod koniec tego roku, a ich produkcja na skalę przemysłową ma ruszyć w 2016 r.

Pamięci 3D XPoint pracują setki razy szybciej od pamięci flash, są jednak wolniejsze od pamięci DRAM. Jeśli chodzi o cenę pamięci 3D XPoint – chodzi o koszt przechowywania jednego bita danych - to kształtuje się ona mniej więcej w połowie drogi między pamięciami NAND/flash i DRAM. Ważne jest też to, że pamięci 3D XPoint są kilkaset razy bardziej żywotne od pamięci flash.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Spadają ceny dysków SSD

Analitycy przewidują, że pamięci 3D XPoint znajdą zastosowanie, przynajmniej w pierwszym okresie, głównie w pecetach i serwerach, gdzie będą zastępować pamięci SSD. Pamięci 3D XPoint bazują na architekturze, której jej twórcy nadali nazwę „cross point array”. To właśnie głównie dzięki tej trójwymiarowej strukturze pamięć 3D XPoint pracuje setki razy szybciej od pamięci flash.

3D XPoint: największy przełom w pamięciach od technologii flash?

Ciekawe jest też to, że zapamiętywanie danych nie wiąże się w przypadku pamięci 3D XPoint z koniecznością przemieszczania elektronów z jednego miejsca w drugie, tak jak ma to miejsce w przypadku pamięci flash. To czy komórka ma stan „0” lub „1” zależy tu od tego, jaką oporność ma specjalny materiał będący głównym budulcem tej pamięci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200