Google bierze się za budowę kwantowego procesora

Google nawiązał współpracę z naukowcami z UCSB (University of California Santa Barbara) i chce wspólnie z nimi projektować nowe procesory, które będą instalowane w kwantowych komputerach. Firma powołała zespół noszący nazwę Quantum Artificial Intelligence, który zajmie się tym tematem.

Jak wiadomo, procesor kwantowy zawiera logiczne bramki znane pod nazwą kubitów. Zachowują się one zupełnie inaczej niż standardowe bramki, która przyjmuje jeden z dwóch stabilnych stanów: „0” albo „1”. Charakterystyczną cechą bramki kubitowej jest to, że może się ona znajdować w stanie pośrednim (reprezentując tzw. kwantową superpozycję zera i jedynki), a ustalenie jej aktualnej pozycji jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stoją projektanci kwantowych procesorów.

I to właśnie z tym problem chcą zmierzyć się naukowcy z University of California, mając nadzieję, że pozwoli to im projektować procesory kwantowe oparte na zupełnie nowej technologii. Kluczem do rozwiązania tego problemu ma być niska temperatura. Chodzi o to, że procesor kwantowy pracowałby w otoczeniu o temperaturze bliskiej absolutnego zera (ok. -273 stopni Celsjusza).

Zobacz również:

  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
Google bierze się za budowę kwantowego procesora

Układ stosowany w komputerze D-Wave Two

Komputery kwantowe są już rzeczywistością i można je kupić. Produkuje je firma D-Wave, która wprowadziła do swoje oferty taki pierwszy system obliczeniowy w 2011 roku. Najnowszy komputer kwantowy tej firmy nosi nazwę D-Wave Two. Są to póki co bardzo drogie rozwiązania. Dość powiedzieć, że komputer D-Wave Two kosztuje zależnie od konfiguracji od 10 do 15 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200