Zasilacze czerpiące energię z otoczenia, dedykowane dla środowiska IoT

Internet of Things (IoT) przyspiesza i projektanci rozwiązań, które będą stosowane w tym środowisku, zaskakują nas nowymi produktami, wykorzystującymi często ciekawe i nietypowe technologie. Przykładem takiego rozwiązanie jest miniatury zasilacz (dostarczający prąd czujnikom instalowanym w IoT), który czerpie energię z otaczającego go środowiska.

Twórcą zasilacza (prototyp zaprojektowany we współpracy z europejskim instytutem Holst Centre/imec) jest japońska firma Omron. Urządzenie zostało zaprezentowane w zeszłym tygodniu w Japoni na targach Techno-Frontier, na których można było obejrzeć wiele innych ciekawych rozwiązań dedykowanych dla środowiska IoT. Zasilacz wykorzystuje do produkcji energii wibracje podłoża, na którym jest osadzony. Jest to więc rozwiązanie, które przechwytuje z otoczenia tzw. energię wolnodostępną.

Są to oczywiście niewielkie dawki mocy liczone w mikrowatach, wystarczające jednak do zasilania bezprzewodowych czujników IoT. Zasilacz należy do najbardziej efektywnie pracujących urządzeń tego typu, jak do tej pory zaprojektowano. Urządzenie ma wielkość 5x6 cm i waży tylko 15,4 (jego twórcy zapowiadają, że kolejny model będzie co najmniej dwa razy mniejszy).

Zasilacze czerpiące energię z otoczenia, dedykowane dla środowiska IoT

Eksperymentalny zasilacz dla IoT wyprodukowany przez japońską firmę Omron

Zasilacz jest w stanie produkować prąd o napięciu od 1,5 do 5 woltów i jego istotną zaletą jest to, iż jest to rozwiązanie znajdujące zastosowanie w urządzeniach typu ”zainstaluj i zapomnij’, gdyż użytkownik nie musi się martwić o to, że z czasem będzie musiał w nim wymieniać baterii na nowe.

Producenci tego typu urządzeń (chodzi o zasilacze) wykorzystują do produkcji energii każdy obserwowany w otoczenie ruch. Może to być ruch powietrza (wiatr), wody czy ruch generowany przez ciało ludzkie (np. ruch ręki czy nogi). Te ostatnie urządzenia (czyli wykorzystujące ruch ciała ludzkiego) znajdą na pewno w przyszłości zastosowanie w urządzeniach, które będą zasilać różnego rodzaju rozwiązania typu „wearble” (noszone na sobie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200