IBM wprowadza do oferty nową klasę systemów POWER8

IBM poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej linii serwerów Power Systems. Są to komputery wyposażone w procesory POWER8, zoptymalizowane pod kątem przetwarzania dużych porcji danych, co pozwala na ich zastosowanie w obszarze analityki biznesowej i aplikacji Big Data.

Nowe serwery zostały przystosowane do pracy z otwartym oprogramowaniem Linux i są pierwszym rozwiązaniem na rynku zbudowanym w oparciu o nową architekturę OpenPOWER. Urządzenia bazują na procesorach IBM POWER8, krzemowych płytkach o powierzchni jednego cala kwadratowego, na których osadzono ponad 4 mld tranzystorów i miedziane połączenia o łącznej długości 11 km.

Serwery IBM będą pierwszymi, które wykorzystają technologię OpenPOWER, rozwijaną w ramach grupy OpenPOWER. Ta organizacja reprezentująca 25 globalnych firm technologicznych (w tym IBM, Google, NVIDIA, Mellanox oraz Tyan), stworzona z myślą o wypracowaniu standardów dla otwartego ekosystemu na bazie układów POWER8.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt
IBM wprowadza do oferty nową klasę systemów POWER8

Power Systems S812L

Warto zwrócić uwagę na fakt, że do dotychczas wspieranych dystrybucji Linuksa Red Hat oraz SUSE - na wszystkich urządzeniach z linii Power Systems - nowa oferta została rozszerzona również o rozwiązanie Ubuntu Server, system operacyjny oparty o OpenStack stworzony przez Canonical. Dla wszystkich systemów opartych na POWER8 IBM oferuje najnowsze edycje narzędzi do orkiestracji w chmurze: Ubuntu Server, Ubuntu OpenStack oraz Juju od Canonical.

Kolejnym projektem rozwojowym, jest wprowadzenie oprogramowania PowerKVM na wszystkie systemy POWER8 działające wyłącznie na Linuksie. Jest to popularne narzędzie OpenSource do wirtualizacji zasobów serwerowych.

Od 10 czerwca dostępnych będzie 5 nowych serwerów POWER8 klasy S. Dwa z nich, Power Systems S812L i S822L działają wyłącznie na Linuksie. Pozostałe trzy, Power Systems S814, S822 oraz S824 zapewniają elastyczność dzięki jednoczesnej współpracy z Linuksem, AIX i/lub systemami operacyjnymi „IBM i”. Dostępne są w konfiguracji jedno- i dwugniazdowej oraz 2U i 4U oraz wariantach obudowy typu rack 2U i 4U.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200