Nowoczesne technologie wpływają na młodych pracowników?

Nowoczesne technologie nie są jedynie środkami do celu. Odciskają piętno na ludziach, którzy je użytkują. Z badania wykonanego na zamówienie Aruba Networks wynika, że w znacznym stopniu wpływają także na postawy i oczekiwania pracowników.

Głównie tych młodszych, ale wpływ zauważalny jest w praktycznie całej populacji. O jakie technologie chodzi? Badacze wyróżnili dwie (obecnie często nierozerwalne), pod kątem możliwości jakie dają. Jest to tzw. mobile computing, oraz powszechne zsieciowanie.

Jak wpływają na pracowników? Poddani tym technologiom zatracają wyraźny podział na czas prywatny i czas w pracy. Badacze twierdzą, że za sprawą tych zjawisk młodzi pracownicy zaczynają przejawiać sprzeczne z klasycznym modelem pracy oczekiwania odnośnie tego kiedy, gdzie i jak pracują.

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023

Równo 70% spośród prawie 5000 tysięcy respondentów stwierdziło, że wolą elastyczny czas pracy niż siedzenie w biurze od 9. do 17. Około 45% stwierdziło, że szczyt ich produktywności wypada albo przed 9. rano, albo po 18. Prawie połowa natomiast uznała, ze wolałaby pracować z domu, o ile byłoby to możliwe. Spośród wszystkich, aż 64% badanych przyznało, że posiada przynajmniej trzy urządzenia z dostępem do internetu.

23% respondentów przyznało, że korzystają z sieci między 7 a 14 godzin tygodniowo, albo 1-2 dziennie. Kolejne 19% deklaruje, że między 14 a 21 godzin tygodniowo, a 12% między 21 a 28 godzin tygodniowo, albo 3-4 godzin dziennie.

Na pytanie jak chcieliby się łączyć z internetem aż 57% respondentów odpowiedziało, ze przy pomocy sieci WLAN. Połączenia kablowe otrzymały tylko 19% głosów.

Świat nie stoi jednak w miejscu. W ankiecie znalazł się także segment z pytaniami o kolejną technologię, którą respondenci najchętniej zobaczyliby w codziennym życiu. Najwięcej głosów, bo aż 45%, padło na automatyzację samochodów, a kolejne 31% na rozwiązania zaliczające się do kategorii inteligentnego domu. Co ciekawe, głośne obecnie "ubieralne" urządzenia, oraz gadżety pokroju Google Glass otrzymały tylko około 9% wskazań.

To odbiegające od klasycznego modelu pracy biurowej w godzinach 8-16 zjawisko badacze zaklasyfikowali jako poważne wyzwanie do działów IT firm, w których pracownicy ci są zatrudnieni. To bowiem na barkach speców od IT spoczywa ciężar pogodzenia wszystkich i umożliwienie im pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200