Outsourcing w nowej odsłonie

Choć dynamika rynku outsourcingu IT się zmniejsza trudno mówić o jego zmierzchu, jednak dostawcy muszą zmienić swoja strategię zarówno w zakresie oferowanych usług, jak też cen i kontraktów

Dynamika ryku outsourcingu IT spada, choć w dalszym ciągu jest to i będzie dobry model korzystania z informatyki. Prognozy Gartnera się sprawdziły, prawie wszystkie segmenty outsourcingu IT wzrastały w 2013 roku wolniej. Potwierdza to ISG Outsourcing Index oceniający sytuację na rynku outsourcingowym na świecie. Jak wynika z zawartych w nim danych, wartość kontraktów w sektorze dla regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) w drugim kwartale 2013 r. zmalała aż o 16 proc. Rynek polski nie odnotował jednak tak dużych spadków.

Co wolniejszy wzrost outsourcingu znaczy dla branży? Jak stwierdza blog Secure-24 zaczną zmieniać się proporcje korzystania z usług outsourcingu. Obecnie regułą jest 80 na 20, czyli 80 proc. środowiska IT jest oddawane w outsourcing, 20 proc, pozostaje w organizacjach. Tendencja ta będzie się zmieniać. Forrester Research sugeruje, że najlepiej by współczynnik ten wynosił 70/30. Forrester uważa, ze 70 proc, usług oddanych na zewnątrz powinni być zakupionych u lokalnych dostawców. Wykorzystanie centrów lokalnych eliminuje bowiem uciążliwości związane z różnymi strefami czasowymi i poprawia komunikację. Co oddawać w outsourcing – tu zasady się nie zmieniają, -. Podczas podejmowania decyzji dotyczącej outsourcingu najważniejsze jest zdefiniowanie strategicznych obszarów działania firmy, które stanowią jej core biznes. Tych obszarów nie powinno się przekazywać podmiotom zewnętrznym- mówi Arnold Nowak , Prezes Zarządu itelligence.

Czego klienci outsourcingu mogą spodziewać się w 2014?

Przede wszystkim spełnienia przez dostawców czterech podstawowych warunków, takich jak: właściwie ustalona cena, kontrakty gwarantujące korzyści dla klienta, bezpieczeństwa danych, dostarczanie usług w modeli Cloud Computing. Dla klientów chmura to krytyczna część usług outsourcingowych z dwóch względów: zmniejszenia kosztów i perspektyw rozwoju usługi. Dlatego w nadchodzącym roku każdy dostawca outsourcingu musi być przygotowany na to, że oczekuje się od niego dobrej oferty Cloud, inaczej trudno mu będzie pozyskać nowych klientów i utrzymać starych. Jednocześnie, jak wspominają analitycy chmura będzie „odgryzać” dostawcom dochody z outsourcingu infrastruktury. Kiedy infrastruktura (serwery, sieć, pamięć) zostaje zwirtualizowana zmniejsza część dochodu z usług.

Kolejną ważną sprawą, która zmieni rynek outsorcingu informatycznego są kontrakty, które nie będą już takie same jak dotąd. Ponieważ biznes wymaga coraz większej elastyczności i „zwinności” nie chce wiązać się długoterminowymi umowami. Coraz więcej organizacji rozgląda się za możliwością skrócenia swoich kontraktów i rozglądają się za providerami, którzy zapewnią im tutaj większą elastyczność. Większość organizacji nie będzie już chciała podpisywać kontraktów na 7,10, czy 15 lat, jednak branże takie jak administracja rządowa, czy siły zbrojne nadal będą zainteresowane umowami długookresowymi.

Według raportu firmy Ovum “Outlook for the Global Outsourcing Market at the Tail End of the Financial Crisis” renegocjacje i rekonstrukcje kontraktów będą charakterystyczną cechą przyszłego rynku outsourcingu na świecie.

Trend do zawierania krótszych umów zmniejszy jednak dochody z kontraktów na rynku outsourcingu IT, obecnie wartego 146 mld USD, Dlatego według prognoz globalny rynek outsourcingu IT może w 2014 roku zwiększać się jedynie o 4 proc.. John Butler – główny analityk w Ovum zaznacza, że organizacje są na tyle świadome i dojrzałe, że korzystanie z outsourcingu nie jest już dla nich prostym cięciem kosztów a częścią biznesowej strategii. Nie chodzi o to, by przestawić serwery, renegocjować kontrakty z data center czy kontrakty aplikacyjne, chodzi o to jak obecnie wspierać organizację i zwiększać satysfakcję klientów.

Na ten i inne tematy dyskutować będą uczestnicy debaty "Priorytety 2014", której transmisję będzie można obejrzeć już 16 stycznia 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200