Gartner: jeszcze w tym roku na rynek trafi 2,4 mld nowych komputerów, telefonów i tabletów

Według analityków w 2013 roku łączna sprzedaż komputerów, telefonów i tabletów będzie o 9% wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie eksperci przewidują, że w 2017 roku sprzedaż tego typu urządzeń na świecie przekroczy 3 mld. Dominującym systemem operacyjnym ma być Android.

Eksperci firmy Gartner szacują, że środowisko Android wykorzystywać będzie nieco ponad 860 mln urządzeń, które znajdą nabywców w tym roku. Wedle szacunków na bazie oprogramowania rodziny Windows działać będzie 354 mln urządzeń - głównie komputerów, ale także telefonów i tabletów. Z oprogramowania operacyjnego Apple ma zaś korzystać kolejne 293 mln urządzeń. O ile rozwiązania Apple mają utrzymać silną pozycję na rynkach rozwiniętych, tak konkurencyjne - i tańsze - urządzenia wykorzystujące środowisko Android będą zyskiwać popularność na rynkach rozwijających się. System operacyjny BlackBerry OS wykorzystywać ma jedynie 31 mln urządzeń.

Taki podział rynku jest w dużej mierze związany z prognozowanymi wzrostami sprzedaży rozwiązań mobilnych. Spadać ma natomiast sprzedaż klasycznych komputerów osobistych. Analitycy szacują, że w 2013 roku sprzedaż komputerów stacjonarnych i przenośnych sięgnie 315 mln sztuk. Jednak za cztery lata liczba ta ma być o 13% niższa. Według prognoz w 2017 roku nabywców znajdzie ok. 272 mln takich urządzeń. Wyjątkiem będą komputery ultramobilne oraz hybrydy tabletów i komputerów przenośnych, które już niebawem staną się najpopularniejszymi urządzeniami w swojej klasie. Zdaniem analityków w 2017 roku sprzedaż takich komputerów zbliży się do 100 mln urządzeń wobec 24 mln w roku 2013.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Analitycy ostrzegają jednak, że wzrost popularności urządzeń wykorzystujących środowisko Android może utrudnić dalszy rozwój tej platformy. Fakt, ze Android jest stosowany zarówno w prostych, jak i najbardziej złożonych telefonach komórkowych, tabletach, a także w wyspecjalizowanych urządzeniach ma sprzyjać tworzeniu wielu niezależnych implementacji zamiast jednej, spójnej i uniwersalnej platformy. W efekcie rynek stanie się mocno sfragmentaryzowany. Eksperci nie wykluczają, że w obliczu takich prognoz nastąpią istotne zmiany w przyjętej przez firmę Google strategii rozwoju Androida.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200