Pierwsze układy pamięci flash pracujące zgodnie ze standardem UFS

Toshiba wprowadza na rynek pierwszy układ pamięci NAND/flash wspierający UFS (Universal Flash Storage) - nowy standard, który zwiększa szybkość transferu danych przechowywanych na takich układach o 50%.

Są to układy o pojemności 64 GB, pozwalające transmitować dane z szybkością do 300 MB/s, podczas gdy ostatnia wersja obowiązującego obecnie standardu eMMC (embedded MultiMediaCard) umożliwia transmitowanie danych z szybkością 200 MB/s. Jednak na tablety czy smartfony wyposażone w takie układy będzie trzeba jeszcze poczekać. Toshiba dostarczy je bowiem na razie wybranym producentom urządzeń elektronicznych celem przetestowania. Dopiero jeśli testy wypadną pomyślnie, układy trafią do rąk producentów zamierzających instalować je w swoich rozwiązaniach.

UFS to standard, który znajdzie zastosowanie zarówno w wymiennych pamięciach NAND/flash, jak i w systemach zawierających osadzone pamięci tego typu. Przewiduje się jednak, że USF trafi w pierwszej kolejności do systemów z osadzonymi pamięciami NAND/flash, w których dominuje obecnie standard eMMC.

Standard UFS (wersja 1.1 standardu została opublikowana w połowie 2012 r.) jest obecnie wspierany przez większość firm produkujących pamięci NAND, w tym przez takich potentatów, jak Samsung, Nokia, Qualcomm, Micron i Toshiba.

JEDEC (Solid State Technology Association) wyraża opinie, że UFS stawi w przyszłości czoła takim technologiom jak Secure Digital czy SD, a układy pamięci UFS pojawia się za jakiś czas w kamerach i innych przenośnych urządzeniach elektronicznych. Warto w tym momencie przypomnieć, że standard SD (wspierany przez SD Association) był też wielokrotnie rozszerzany. Najnowszą wersją technologii jest specyfikacja SDXC, pozwalająca transmitować dane z szybkością do 312 MB/s i budować pamięci o pojemności 2 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200