Wyjście Della z giełdy kwestią najbliższych dni

Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni sfinalizowana zostanie warta miliardy dolarów transakcja zmierzająca do wycofania firmy Dell z giełdy. Być może szczegóły największej tego typu transakcji ostatnich lat poznamy już w poniedziałek. Być może wycofanie spółki z obrotu publicznego jest podyktowane chęcią przeprowadzenia szybkiej reorganizacji firmy.

Z informacji agencji Reuters wynika, że transakcja zakładająca wykup całościowych udziałów firmy Dell może zostać sfinalizowana w najbliższy weekend. Działaniom zmierzającym wycofania firmy Dell z amerykańskiej giełdy przewodzi fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Według informatorów cytowanych przez agencję Reuters fundusz wraz z grupą zainteresowanych akcjonariuszy dysponuje już środkami rzędu 15 mld USD. Obecna kapitalizacja koncernu Dell sięga zaś ok. 23 mld USD.

Nieoficjalnie mówi się, że Michael Dell, założyciel i dyrektor generalny koncernu obejmie większościowy pakiet udziałów. Oznaczałoby to, że zamierza on ponad trzykrotnie powiększyć własne udziały. Obecnie miliarder dysponuje akcjami odpowiadającymi 16 proc. udziałów koncernu. Z nieoficjalnych doniesień wynika też, że udziałowcem mniejszościowym zostanie koncern Microsoft. Gigant z Redmond na zakup akcji firmy Dell ma przeznaczyć środki przekraczające 2 mld USD. Zdaniem ekspertów fakt, że władze koncernu z Redmond dążą do przejęcia części udziałów Della oznacza chęć zacieśnienia współpracy z jednym producentem sprzętu. Takie działanie ma pozwolić m.in. na uzyskanie efektów synergii w zakresie procesów logistyki i marketingu, a także podniesienie jakości sprzętu firmowanego przez Microsoft. Władze koncernu wyrażają bowiem niezadowolenie z powodu niskiej jakości rozwiązań produkowanych na ich rzecz przez dostawców OEM.

Zobacz również:

  • Dane w centrum świata
  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision

Przedstawiciele firmy Dell oficjalnie nie komentują pojawiających się informacji. Według analityków giełdowych wyjście z giełdy zdecydowanie ułatwi realizację planowanej restrukturyzacji koncernu Dell. Nowy model biznesowy ma być ukierunkowany na rynek biznesowy. W długiej perspektywie firma Dell zamierza stać się przede wszystkim dostawcą kompleksowych usług i rozwiązań korporacyjnych. Uniezależnienie od rynku giełdowego ułatwi wprowadzenie niezbędnych zmian i cięć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200