Nowy system, nowy sprzęt, nowa nazwa - wielka premiera BlackBerry

Za sprawą nowej generacji urządzeń kanadyjski producent chce wrócić do walki o rynek smartfonów. Niewykluczone, że odmienione telefony BlackBerry faktycznie pomogą w odbudowaniu udziałów rynkowych. Z rynku znika również nazwa Research In Motion. Od tej pory kanadyjski koncern będzie występował jako firma BlackBerry.

Nowy system, nowy sprzęt, nowa nazwa - wielka premiera BlackBerry

BlackBerry Z10

Podczas odbywającej się w Nowym Jorku premiery oficjalnie zaprezentowano dwa nowe urządzenia - terminale BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10. Szczegółów na temat specyfikacji technicznej urządzeń nie podano, wiadomo jednak, że BlackBerry Z10 jest wyposażony w 4,2-calowy ekran dotykowy o bardzo wysokiej rozdzielczości. Drugie z urządzeń poza nieco mniejszym ekranem dotykowym jest wyposażone w fizyczną klawiaturę charakterystyczną dla telefonów BlackBerry poprzednich generacji. Oba telefony opierają się na nowym środowisku operacyjnym - BlackBerry 10. "Dwa lata temu musieliśmy podjąć decyzję: stawiamy na popularną platformę mobilną innego dostawcy, czy własnymi siłami rozwijamy nowe środowisko operacyjne. Jestem przekonany, że podjęliśmy dobrą decyzję. Nowa platforma powstała we współpracy z wieloma partnerami, którzy od początku angażowali się w prace rozwojowe" - mówi Thorsten Heins, prezes i dyrektor generalny firmy BlackBerry. System operacyjny BlackBerry 10 ma charakteryzować się dużą wydajnością i wielozadaniowością. W czasie rzeczywistym integrowane są m.in. serwisy społecznościowe, poczta elektroniczna i inne kanały komunikacji. Platforma BlackBerry 10 ma również lepiej wspierać pracę zespołową i zarządzanie informacjami. "Nowa platforma jest przeznaczona dla osób aktywnych, wielozadaniowych, działających w wysoce usieciowionym świecie nowoczesnych technologii, a jednocześnie poszukujących wyważenia między życiem zawodowym, a karierą. Nowe BlackBerry jest urządzeniem zarówno do zastosowań w pracy, jak w poza nią" - podkreśla Thorsten Heins.

Podczas prezentacji zaprezentowana została m.in. możliwość szybkiego, płynnego przełączania się między poszczególnymi aplikacjami. Cechą charakterystyczną systemu ma być też wysoki poziom bezpieczeństwa platformy systemowej, urządzania oraz transmisji. BlackBerry10 ma również pozwalać na łatwe oddzielenie zasobów służbowych i prywatnych. Ma to być możliwe dzięki dwóm odrębnym pulpitom roboczym, odrębnym stosownie wydzielonym zasobom systemowym i możliwości sprawnego przełączania się miedzy nimi. "Szef informatyki będzie mógł bezproblemowo kontrolować obszar firmowy, pozostawiając użytkownikowi kontrolę nad obszarem prywatnym. Wszystkie informacje będą dodatkowo bezpieczne, zaszyfrowane i łatwe do zarządzania" - dodaje Thorsten Heins.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023

Charakterystyczna dla platformy ma być też szybkość i łatwość wprowadzania tekstu za pomocą klawiatury ekranowej. Wprowadzanie tekstu ma być możliwe bez konieczności odrywania palca od ekranu - zamiast naciskania poszczególnych klawiszy wystarczy przeciągniecie palca nad stosownymi klawiszami wyświetlonymi na ekranie telefonu. Urządzenie automatycznie wprowadza stosowne korekty i rozpoznaje kontekst zdania. Co ciekawe, jednocześnie obsługiwane jest wiele języków.

Dodatkowe funkcje, jak BlackBerry Peak mają pozwalać na łatwe minimalizowanie aktywnych aplikacji, aby podejrzeć otrzymane wiadomości w specjalnym obszarze powiadomień. Dodatkowo wszystkie mechanizmy społecznościowe zostały zintegrowane bezpośrednio z systemem operacyjnym. Do obsługi popularnych sieci społecznościowych nie są wymagane żadne dodatkowe programy. Przykładem zastosowania takich funkcji jest m.in. możliwość pobierania informacji o kontaktach lub nadawcach wiadomości bezpośrednio z internetowych społeczności, bądź sieci korporacyjnej. System BlackBerry 10 ma również wyróżniać się bardzo szybką przeglądarką internetową. Firma BlackBerry nie zamierza również rezygnować z utrzymywania własnej, globalnej infrastruktury sieciowej. Oparte na niej funkcje mają być nieustannie rozwijane. Zmieni się również oparta na infrastrukturze kanadyjskiego koncernu aplikacja BlackBerry Messenger. Na nowe funkcje składa się m.in. możliwość zdalnego współdzielenia ekranu urządzenia oraz obsługa wideopołączeń.

Nowe urządzenia BlackBerry to także szereg nowych funkcji multimedialnych, unowocześniona obsługa aparatu, a także nowy edytor zdjęć i multimediów. Jednocześnie, w ramach serwisu BlackBerry World - dotychczas pełniącego rolę platformy sprzedaży aplikacji dla BlackBerry - dostępne będą treści multimedialne: filmy oraz muzyka. Podczas premiery platformy BlackBerry 10 poinformowano również, że stanowisko dyrektora kreatywnego firmy BlackBerry objęła piosenkarka Alicia Keys. Będzie odpowiedzialna m.in. za współpracę z partnerami kanadyjskiego koncernu, projektantami aplikacji i rozwój usług multimedialnych BlackBerry. W dniu premiery dla nowej platformy dostępne jest 70 tys. aplikacji. Mowa tu zarówno o aplikacjach biznesowych, jak i narzędziach dla konsumentów. Dla środowiska BB10 dostępne są już być m.in. rozwiązania firm BMC i SAP.

Urządzenia będą już niebawem dostępne w sprzedaży. Na rynku amerykańskim będą oferowane przez operatorów w marcu br. Wcześniej w stanach urządzenie będzie dostępne m.in. w Wielkiej Brytanii oraz w Kanadzie. Przedstawiciele producenta zapewniają konkurencyjne ceny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200