KE opublikowała nowe wytyczne w sprawie pomocy publicznej w sieciach szerokopasmowych

Komisja Europejska opublikowała w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej nowe wytyczne unijne w sprawie stosowania reguł pomocy państwa w odniesieniu do szybkiej budowy sieci szerokopasmowych. Jest tam szereg wskazówek, które mają pomóc podejmującym decyzje w sprawie interwencji publicznej na rynku sieci szerokopasmowych.

Nowe przepisy mówią m.in. o tym, że należy uniknąć zjawiska zniechęcania inwestorów prywatnych do samodzielnych inwestycji lub inwestycji wynikających z nałożenia obowiązków przez regulatora rynku. Ponadto państwa członkowskie powinny w odpowiedni sposób rozpowszechniać informacje o projektach szerokopasmowych, które będą wspierane finansowo przez państwo, publikując istotne informacje dotyczące projektów oraz zapraszając do przekazywania uwag na ich temat.

Komisja Europejska podkreśliła w nowych przepisach znaczenie konkurencyjnej procedury wyboru operatora dotowanej infrastruktury. Mają być one zgodne z duchem i zasadami unijnych dyrektyw o zamówieniach publicznych. Zapewnia ona przejrzystość wszystkim inwestorom, którzy chcą złożyć ofertę na realizację dotowanego projektu lub zarządzania nim. Równe i niedyskryminacyjne traktowanie wszystkich oferentów oraz obiektywne kryteria oceny są niezbędnymi warunkami procedury.

Zobacz również:

  • AI zmienia światowe aglomeracje

KE przypomina też, ze ponieważ istnieją różne rozwiązania technologiczne służące dostarczaniu usług szerokopasmowych, w procedurze przetargowej nie należy faworyzować czy też wykluczać żadnej konkretnej technologii lub platformy sieciowej. Podkreślono też konieczność wykorzystania istniejącej infrastruktury i monitorowania realizacji projektu przez organy przyznające pomoc powinny.

Rozwinięto też wyjaśnienia w sprawie szybkich sieci szerokopasmowych, w tym możliwość interwencji polegającej na budowie sieci FTTx, czyli powyżej 100 Mb/s również w obszarach zurbanizowanych, tam gdzie powinny już powstawać. W wytycznych zasygnalizowano też kryterium jakościowe. Podmiot korzystający ze wsparcia musi po pierwsze zagwarantować znaczącą inwestycję w infrastrukturę szerokopasmową, a w kolejnym kroku przekonać, że da znacząco nową jakość dla usług i warunków rozwoju konkurencji w odniesieniu do szerokopasmowych usług dotąd dostępnych.

Więcej o nowych wytycznych można przeczytać w tekście "Biurokraci organizują szerokopasmową pomoc".

Cały dokument unijny w języku polskim jest dostępny pod adresem: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2013:025:0001:0026:PL:PDF

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200