Mimo mniejszego entuzjazmu na rynku pracy, w IT nadal dynamicznie rekrutują

Wyniki cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot wskazują, że optymizm pracodawców w Polsce nieco zmniejszył się w porównaniu z poprzednią edycją badania. Mimo to pracodawcy z branży IT oraz e-commerce wciąż dynamicznie poszukują specjalistów i menedżerów.

Jeśli chodzi o ogólną sytuację na rynku pracy, w IV kwartale rekrutacje specjalistów i menedżerów deklarowało 52% firm. Plany zatrudniania na początku 2013 r. ma 48% respondentów. Zdaniem specjalistów pozytywnym znakiem jest stabilizacja wskaźnika zwolnień na stosunkowo niskim poziomie 16% i prognoza na poziomie 17%. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w II kwartale poprawę sytuacji gospodarczej.

"Większość firm jest nadal zainteresowana bieżącymi informacjami dotyczącymi dostępności kandydatów. Na razie prowadzone rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie związane są głównie z rozpoczętymi już w zeszłym roku projektami, ale otrzymujemy sygnały, że już niedługo najbardziej innnowacyjne i dalekowzroczne firmy planują nowe inwestycje, co wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Są jednak branże, które cały czas dynamicznie poszukują specjalistów i menedżerów. Najczęściej zapotrzebowanie na pracowników średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2013 roku zgłaszały firmy z branż: SSC/BPO (81%), e-commerce (71%) i IT-sprzęt (70%).

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Przyjdzie AI i poprawi pracę

"Obecnie branża e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Poszukujemy kandydatów zarówno na stanowiska menedżerów, jak i specjalistów ds. e-commerce. Ze względu na specyfikę branży, która jest stosunkowo młoda, zazwyczaj najbardziej cenieni są kandydaci, którzy posiadają od 3 do 5 lat w doświadczenia w zarządzaniu czy obsłudze internetowego kanału sprzedaży. Kluczowe jest doświadczenie w monetyzacji ruchu użytkowników, zwiększaniu użyteczności internetowej platformy sprzedażowej oraz umiejętności analizy i wyciągania wniosków z danych korzystając np. z narzędzia Google Analytics" - komentuje Martyna Kozioł, konsultantka Antal IT Services. Zdaniem ekspertów, na polski rynek wciąż wchodzą nowe firmy, które generują wysoką dynamikę zatrudnienia, w szczególności programistów. Ich zdaniem należy jednak liczyć się z tym, że wynagrodzenia w najbliższym czasie nie ulegną zwiększeniu, a pracodawcy będą stawiać kandydatom wyższe wymagania.

Kolejna edycja badania Antal Global Snapshot potwierdza dalsze przesunięcie aktywności rekrutacyjnej z tzw. gospodarek zachodnich do krajów uznawanych za gospodarki rozwijające się. Pośród badanych przez Antal International krajów, gdzie najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, trzy leżą w Afryce - Botswana, Nigeria i Ghana. Z kolei na najniższych pięciu pozycjach znajdziemy aż cztery kraje członkowskie Unii Europejskiej: Portugalię, Włochy, Niemcy oraz Hiszpanię. "Polska pod kątem odsetka firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kw. plasuje się w środku rankingu. Jednak biorąc pod uwagę również niski odsetek planowanych zwolnień można powiedzieć, że należy do jednych z najbardziej stabilnych rynków pracy" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Mimo mniejszego entuzjazmu na rynku pracy, w IT nadal dynamicznie rekrutują
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200