Deloitte: telefonia komórkowa przyczynia się do wzrostu PKB

Dwukrotne zwiększenie bezprzewodowej transmisji danych opartej o technologię 3G podnosi dochód narodowy per capita średnio o 0,5 pp - przekonują autorzy raportu.

W raporcie Deloitte oraz GSM Association "What is the impact of mobile telephony on economic growth?", autorzy piszą, że rozwój usług telefonii komórkowej przyczynia się do wzrostu PKB. Im nowocześniejsze są to technologie, tym większy ich wpływ na gospodarkę i to zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Przykładowo zastąpienie 10 proc. tradycyjnej telefonii mobilnej 2G przez technologię 3G powoduje wzrost PKB per capita średnio o 0,15 punktu procentowego.

Telefonia komórkowa odmieniła sposób komunikacji w wielu dziedzinach życia. Na początku najbardziej istotne były usługi głosowe. Przeprowadzone w 2005 r. badania wykazały, że zwiększenie liczby telefonów komórkowych przypadających na 100 osób choćby o 10 sztuk może podnieść wzrost PKB na mieszkańca o 0,6 pp., a na rynkach rozwijających się nawet więcej, bo aż o 0,8 - 1,2 pp. "Począwszy od 2005 r. penetracja telefonii komórkowej we wszystkich regionach świata podwoiła się. Według danych Banku Światowego ma ona obecnie ponad 6 mld aktywnych użytkowników na całym świecie , a do 2015 r. ich liczba przekroczy 8,5 mld. Aż 90 proc. ludzi na świecie żyje w zasięgu sygnału sieci komórkowych" - wyjaśnia Maciej Klimek, starszy menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Zobacz również:

  • Blaski i cienie AI

Technologia komórkowa została unowocześniona i teraz dynamicznie rozwijają się usługi transmisji danych wykorzystujące możliwości sieci 3G. Średni udział połączeń opartych na 3G (mierzony liczbą takich połączeń na 100 osób) w roku 2011 przekroczył w Stanach Zjednoczonych 90%, a w Europie Zachodniej - 60%. Wzrost ten związany jest przede wszystkim z większą dostępnością smartfonów i tabletów - piszą autorzy raportu.

Nie badano jednak wcześniej, jaki wpływ na procesy makroekonomiczne będzie miała technologia 3G. Jak czytamy w raporcie z analizy przeprowadzonej w 96 krajach przez Deloitte oraz GSMA, migracja użytkowników z technologii 2G do 3G wpływa pozytywnie na PKB. Już zwiększenie penetracji 3G o 10 proc. powoduje wzrost dochodu narodowego per capita o średnio 0,15 pp.

Raport stwierdza ponadto,że w latach 2005 - 2010 stopień wykorzystania technologii bezprzewodowej podwajał się średnio każdego roku w każdym z badanych krajów.

Eksperci Deloitte przekonują, że występuje silna korelacja pomiędzy wielkością transmisji danych przypadającą na jedno połączenie 3G, a wzrostem gospodarczym. Jej podwojenie prowadzi do wzrostu PKB per capita o 0,5 pp. Im większy jest początkowy stopień wykorzystania transmisji danych podczas połączeń 3G tym większy jest pozytywny wpływ jego dalszego zwiększania na wzrost gospodarczy. Potwierdzają to przykłady Rosji, Wielkiej Brytanii czy Korei Płd., gdzie wzrost spowodowany analogicznym zwiększeniem transmisji danych sięgnął 1,4 pp.

Autorzy raportu piszą także, że o ile na rynkach rozwiniętych wzrost PKB jest stymulowany głównie bezprzewodową transmisją danych , o tyle w krajach rozwijających się telefonia mobilna oparta na usługach głosowych jest nadal źródłem wielu ekonomicznych korzyści. Jak udowodniono w raporcie, zwiększenie penetracji telefonii bezprzewodowej o 10 proc. przyczynia się do wzrostu łącznej wydajności czynników produkcji (TFP) o 4,2 pp., a to z kolei przekłada się na wzrost PKB poprzez lepsze wykorzystanie kapitału i nakładów pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200