Nokia wygrywa proces z RIM i chce zakazu sprzedaży urządzeń BlackBerry

Amerykański sąd uznał, że koncern Research In Motion bezprawnie wykorzystuje opatentowane przez Nokię technologie związane z komunikacją bezprzewodową. Teraz władze fińskiego koncernu oczekują wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich urządzeń BlackBerry wyposażonych w obsługę standardu Wi-Fi do czasu, kiedy obie firmy porozumieją się w kwestii licencjonowania technologii.

Początki obecnego sporu obu koncernów sięgają 2003 roku. Dziewięć lat temu Nokia i RIM zawarły porozumienie na mocy którego producent terminali BlackBerry uzyskał prawo do wykorzystania wybranych, opatentowanych przez fińską firmę technologii z zakresu komunikacji bezprzewodowej i obsługi sieci komórkowych. Przedstawiciele kierownictwa RIM pozostają na stanowisku, że wcześniejsze porozumienie obejmuje również technologie związane z bezprzewodowym przesyłaniem danych za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Władze fińskiej spółki utrzymują jednak, że zawarta w 2003 roku umowa nie obejmowała rozwiązań technologicznych związanych z obsługą standardu transmisji danych 802.11, co oznacza, że kanadyjski konkurent musi licencjonować wspomniane rozwiązania na zasadach odrębnego porozumienia. Amerykański sąd przychylił się do argumentacji władze koncernu Nokia. Obecnie przedstawiciele obu firm odmawiają komentarza. Wiadomo zaś, że zgłoszenie wniosku o wprowadzenie zakazu sprzedaży większości urządzeń kanadyjskiego producenta na rynku USA poprzedziły zakończone fiaskiem negocjacje obu firm.

Opatentowane przez fiński koncern rozwiązania związane z obsługą lokalnych sieci bezprzewodowych znajdują zastosowanie we wszystkich niemal urządzeniach mobilnych firmy Research In Motion. Nokia, obok firm Ericsson i Qualcomm, dysponuje jednym z najbardziej licznych pakietów patentów związanych z obsługą technologii bezprzewodowych oraz rozwiązaniami wykorzystywanymi w nowoczesnych urządzeniach przenośnych. Roczne wpływy fińskiego koncernu z licencjonowania praw do wykorzystywania chronionych prawnie technologii sięgają niemal 650 mln USD. Według cytowanych przez agencję Reuters analityków sam tylko portfel patentów technologicznych może być wart więcej niż obecna kapitalizacja spółki. Kalkulacje oparto m.in. na wartości sprzedaży podobnych patentów firmy Nortel Networks oraz cenie nabycia spółki Motorola Mobility przez koncern Google.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200