ERP według polskich przedsiębiorców

Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Epicor wynika, że według przedstawicieli średnich firm produkcyjnych i dystrybucyjnych oprogramowanie klasy ERP pełni kluczową rolę wspierającą działalność biznesową. Dziwić może jednak podejście do inwestycji w takie rozwiązania.

Większość (41%) respondentów uważa, że oprogramowanie klasy ERP pełni kluczową rolę wspierającą prowadzenie biznesu. Według 35% uczestników rola systemów ERP jest wręcz strategiczna z punktu widzenia priorytetów biznesowych. Statystycznie tylko w jednej na 25 firm oprogramowanie tej klasy postrzegane jest jako mało znaczące.

Co ciekawe tylko nieliczne spośród analizowanych firm postrzegają wdrożenie systemu klasy ERP stricte w kategoriach inwestycji. Tylko 5% badanych uzależnia decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania od szacowanego tempa zwrotu z inwestycji. Dużo bardziej istotne są: zakres funkcjonalny oraz referencje dostawcy. Pod uwagę brane są również opinie firm o podobnym profilu działalności. "Polscy przedsiębiorcy są świadomi tego, że systemy ERP odgrywają istotną rolę w prowadzeniu biznesu. Inwestycje w tego typu rozwiązania są postrzegane w kategoriach inwestycji w dalszy rozwój firmy" - mówi Hermann Stehlik, wiceprezes firmy Epicor na Europę Środkową.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Z przeprowadzonych analiz wynika ponadto, że według polskich przedsiębiorców zintegrowane rozwiązania klasy ERP powinny dawać możliwość łatwej modyfikacji sposobu działania i obsługi, a także wspierać jak najszerszy zakres procesów biznesowych. "Spodziewamy się, że już w najbliższym czasie również w Polsce nastąpi wzrost zainteresowania nowymi modelami wykorzystywania oprogramowania biznesowego, a także integracją systemów z aplikacjami mobilnymi i zaawansowaną analityką" - dodaje Hermann Stehlik, który pełni również funkcję dyrektora polskiego oddziału firmy Epicor. Jego zdaniem model cloud computing może okazać się praktyczną alternatywą dla klasycznych wdrożeń, ponieważ pozwala istotnie ograniczyć bariery wejścia w rozwiązania biznesowe. Hermann Stehlik dodaje, że w przypadku klasycznego modelu wdrożeniowego na zakup rozwiązań klasy ERP zazwyczaj stać firmy, które dysponują rocznymi obrotami na poziomie przekraczającym 10 tys. euro.

Zlecone przez firmę Epicor badania potwierdzają również, że najważniejszym czynnikiem ograniczającym zaufanie do modelu cloud computing są kwestie prawne i obawa przed utratą danych. Bariery związane z tymi czynnikami dotyczą odpowiednio 41% i 36% ankietowanych firm.

Badanie ankietowe przeprowadzono latem br. na grupie 200 polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i dystrybucyjnych średniej wielkości. Z analizy wynika też, że jedną z istotniejszych cech w rozwiązaniach ERP zarówno dla produkcji i dystrybucji, jest dopasowanie do zagranicznego środowiska biznesowego, w tym obsługa różnych walut, języków i przepisów finansowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200