Eliminują papierową dokumentację w mazowieckich urzędach

Jak informuje mazowiecki urząd marszałkowski, elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy urzędami na Mazowszu oraz eliminacja dokumentacji papierowej mają być możliwe dzięki Elektronicznej Platformie Wymiany i Obiegu Dokumentów Administracji Rządowej Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie prawie 11,5 mln zł. Projekt ma się zakończyć pod koniec 2014 roku.

"To duży i bardzo ważny projekt, który jest jednym z elementów większej inwestycji - naszego projektu budowy sieci szerokopasmowego Internetu na Mazowszu. Zakłada on, że za trzy lata 100 procent urzędów, firm i przedsiębiorstw, a także 95 procent mieszkańców Mazowsza będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu. Oznacza to dostęp nie tylko do e-administracji, ale także innych usług publicznych np. medycznych czy szeroko pojętych informacji. Skoordynowanie tych wszystkich elementów zaowocuje na pewno dużym postępem cywilizacyjnym" - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Projekt realizowany będzie w trzynastu jednostkach administracji rządowej na Mazowszu. Lider przedsięwzięcia - Mazowiecki Urząd Wojewódzki z delegaturami w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Ciechanowie i Siedlcach rozpocznie elektroniczny obieg dokumentów w komunikacji ze służbami administracji zespolonej. Wszystkie instytucje realizujące projekt otrzymają elektroniczną platformę. Stanowiska pracy urzędników wyposażone zostaną w oprogramowanie umożliwiające komunikację za pośrednictwem elektronicznych skrzynek podawczych. System będzie dostosowany do nowej instrukcji kancelaryjnej, by umożliwić pełne postępowanie administracyjne w postaci elektronicznej.

Elektroniczna Platforma Wymiany i Obiegu Dokumentów Administracji Rządowej Województwa Mazowieckiego będzie służyć do załatwiania spraw, które zostały wszczęte na podstawie dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Materiały dostarczone do urzędu tradycyjną pocztą zostaną zdigitalizowane - skany tych dokumentów funkcjonować będą w elektronicznym obrocie wewnątrz urzędu. Docelowo, tam gdzie będzie to możliwe, wyeliminowane zostaną dokumenty papierowe w komunikacji między urzędami. "Zaczynam już podpisywać dekretacje elektronicznie, zrezygnowaliśmy też z papierowych wniosków urlopowych" - powiedział Jacek Kozłowski.

Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się już w drugiej połowie 2011 roku - opracowano wtedy dokumentację budowy serwerowni głównej dla platformy, która znajdzie się w budynku MUW. Budowa platformy wymaga również wyposażenia kancelarii w urządzenia skanujące o odpowiedniej przepustowości i drukarki kodów kreskowych do oznaczania dokumentów. MUW zapewni także wyposażenie swoich delegatur i innych instytucji administracji zespolonej w skanery oraz serwery obsługujące system. Ponadto dla potrzeb projektu MUW pozyskał program Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją autorstwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pilotażowa wersja wystartuje w urzędzie i delegaturach w październiku. EPWiOD wdrażany będzie natomiast w dwóch etapach już od kwietnia 2013 roku. Realizacja zakończy się w czwartym kwartale 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200