Nowa polityka prywatności Google może być niezgodna z unijnym prawem

Europejskie instytucje zajmujące się ochroną danych osobowych poddają pod wątpliwość zgodność nowej polityki prywatności Google z podstawowymi przepisami obowiązującymi w krajach UE. Niewykluczone, że Komisja Europejska zdecyduje się wszcząć w tej sprawie odrębne dochodzenie.

Według Viviane Reding, unijnej komisarz ds. sprawiedliwości analizy przeprowadzone przez francuskich ekspertów pozwalają sądzić, że obowiązujące od początku marca br. zasady ochrony prywatności użytkowników usług internetowych Google są sprzeczne z unijnym prawem. Przedstawiciele europejskich instytucji krytykują również fakt, że nowy regulamin jest narzucany wszystkim użytkownikom, którzy chcą korzystać ze spersonalizowanych usług Google. Według ekspertów możliwości odrzucenia nowej polityki prywatności Google pozbawieni są także użytkownicy urządzeń mobilnych wykorzystujących środowisko Android.

Zmiany w zakresie polityki prywatności Google zapowiedziano w styczniu. Według przedstawicieli Google zmiany mają na celu uproszczenie obowiązujących regulaminów, a także podniesienie jakości i poszerzenie oferty świadczonych usług. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie możliwości konsolidacji pochodzących z różnych serwisów Google informacji o użytkownikach. Do tej pory zgromadzone informacje o użytkownikach jednego serwisu nie mogły być w żaden sposób wykorzystywane w ramach innej usługi. Jednocześnie, zdaniem Viviane Reding, większość użytkowników popularnych serwisów internetowych Google zaakceptowała nowe zasady bez zgłębiania się w ich treść. "Zdajemy sobie sprawę, że swoboda przepływu informacji pełni kluczową rolę dla wielu nowych gałęzi gospodarki. Nie znaczy to jednak, że obieg danych może odbywać się kosztem podstawowych praw obowiązujących w Unii Europejslkiej" - uważa Viviane Reding. Jej zdaniem podobne naruszenia przepisów zdarzają się notorycznie. Ma to być skutek niewystarczającej staranności w zakresie przestrzegania prawa. Przedstawiciele koncernu Google tłumaczą tymczasem, że nowa polityka w istotny sposób upraszcza zasady ochrony danych, które do tej pory regulowało ponad 60 odmiennych regulaminów.

Zobacz również:

Niewykluczone, że Komisja Europejska zdecyduje się wszcząć w tej sprawie odrębne dochodzenie. Warto wspomnieć, że Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją przepisów o ochronie danych. Niewykluczone, że nowe przepisy dostarczą KE więcej narzędzi pozwalających wpłynąć na dostawców usług internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200