Maleje ilość spamu, rośnie liczba ataków wymierzonych w określone cele

W 2011 r. nadal malała ilości generowanego spamu. Odnotowano też mniej ataków podejmowanych na szeroką skalę, natomiast zwiększyła się liczba ataków ukierunkowanych na określone cele - wynika z raportu "Cisco 2011 Annual Security Report" przedstawiającym ogólnoświatowe zagrożenia dla bezpieczeństwa w sieci i tendencje w tym zakresie.

Ilość generowanego spamu maleje od 2010 roku. Według danych Cisco Security Intelligence Operations od sierpnia 2010 r. do listopada 2011 r. ilość przesyłanego spamu spadła z ponad 379 miliardów do około 124 miliardów wiadomości dziennie. Wpływ tej sytuacji na dochody z cyberprzestępczości jest znaczny. Wg szacunków działu SIO firmy Cisco korzyści finansowe dla cyberprzestępców płynące z tradycyjnych ataków opartych na wykorzystaniu poczty elektronicznej zmalały w ujęciu rocznym, w okresie od czerwca 2010 r. do czerwca 2011 r., o 50% ― z 1 miliarda USD do 500 milionów USD.

Specjaliści Cisco przewidują też, że w roku 2012 należy spodziewać się, że ataki ukierunkowane na określone cele będą w coraz większym stopniu zastępować ataki masowe, będzie się też nadal nasilać działalność hakerów. Można również oczekiwać dalszego wzrostu liczby ataków na systemy infrastrukturalne o znaczeniu krytycznym, a także na przemysłowe systemy sterowania oraz na systemy kontroli nadzorczej i pozyskiwania danych. Z raportu "Cisco 2011 Annual Security Report" wynika też, ze w 2012 r. hakerzy będą coraz chętniej wykonywać ataki na urządzenia mobilne oraz na infrastrukturę chmur. Jednym z głównych obszarów inwestycji cyberprzestępców pozostanie też nadal pranie brudnych pieniędzy.

W minionym roku obniżył się też poziom zainfekowania zasobów, przedstawiany za pomocą wskaźnika Global Adversary Resource Market Share (ARMS) Race Index, który został opracowany w celu monitorowania ogólnoświatowego poziomu zagrożenia zasobów i oceny poziomu skuteczności, z jaką społecznościom przestępców internetowych udaje się infekować zasoby przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Zgodnie z danymi zgromadzonymi na potrzeby obliczenia tegorocznego wskaźnika, zagregowana liczba określająca poziom zainfekowania zasobów wyniosła pod koniec 2011 r. 6.5, czyli nieznacznie spadła w porównaniu z poziomem z grudnia 2010 r., gdy wskaźnik ten osiągnął wartość 6.8. Wskaźnik Cisco Global ARMS Race Index opublikowano po raz pierwszy w dorocznym raporcie Cisco nt. bezpieczeństwa w 2009 r. Jego wartość wynosiła wtedy 7.2, co oznaczało, że w tym czasie sieci przedsiębiorstw były ciągle infekowane, a systemy użytkowników indywidualnych były zainfekowane w tak wysokim stopniu, że mogło to powodować ciągłe i alarmujące zakłócanie świadczonych usług.

W 5. edycji dorocznego raportu Cisco nt. bezpieczeństwa po raz pierwszy przeanalizowano także zachowania nowej generacji pracowników. Okazało się, że na rynek pracy wkracza internetowa generacja pracowników, która ma skłonność do ignorowania zagrożeń bezpieczeństwa. Z raportu wynika, że aż 70% młodych pracowników często łamie zasady korzystania z infrastruktury informatycznej, a co czwarty staje się ofiarą kradzieży tożsamości przed osiągnięciem wieku 30 lat. Jest to generacja, która wyrosła w epoce Internetu i prowadzi tryb życia "na żądanie", mieszając w miejscu pracy czynności służbowe z prywatnymi. Ponad jedna trzecia pracowników twierdzi, że nie darzy respektem działu informatyki w swojej pracy co utrudnia pogodzenie konieczności przestrzegania zasad korzystania z infrastruktury informatycznej z wykazywaną przez młodych pracowników potrzebą elastyczniejszego dostępu do mediów społecznościowych i urządzeń oraz dostępu zdalnego do sieci staje się wyzwaniem dla tradycyjnej kultury korporacyjnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200