Boże Narodzenie za nami, czyli żegnamy rok 2011

Podsumowujemy ostatnie 365 dni, prezentujemy sukcesy, klęski, debiuty i mistrzów 2011 r. Trzeba przyznać, że wiele się przez te 365 dni działo. Odszedł wizjoner branży IT, w Polsce pojawił się T-Mobile, powołano nowe ministerstwo ds. cyfryzacji, a Microsoft przejął Skype’a. Co jeszcze wydarzyło się w mijającym roku?

SUKCESY ROKU 2011

100 lecie firmy IBM - Big Blue to symbol IBM. Big, bo firma była zawsze duża, kolor niebieski zaś kojarzy się ze spokojnym konserwatyzmem w strategii jej prezesów. Tak też określani byli klienci - All Blue - ubierali się pracownicy, a nawet malowane były komputery w latach 60.

IBM obchodzi 100-lecie istnienia

5 innowacyjnych technologii na 100-lecie IBM

IBM zaprezentował strategię do roku 2015

KLĘSKI ROKU 2011

Na polu informatyzacji administracji publicznej znowu klęski. Odwołano lub przesunięto kilka ważnych przetargów na kluczowe systemy. Termin wydawania nowych dowodów osobistych z chipem został przesunięty na 1 stycznia 2013 r., nie powstał też Zintegrowany Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika służący do obsługi dowodów osobistych i ewidencji ludności, który miał ruszyć w tym roku. MSWiA unieważniło też przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej tzw. TETRA. Na dodatek CBA zatrzymało byłych szefów Centrum Projektów Informatycznych MSWiA w związku z przetargami na sprzęt informatyczny.

Rząd przesuwa termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych

ZMOKU dopiero za 2 lata

Rząd unieważnia przetarg na TETRĘ

CBA zatrzymuje byłych szefów CPI

DEBIUTY ROKU 2011

Google wprowadził w tym roku na rynek długo oczekiwany serwis społecznościowy, który według zapowiedzi ma być konkurencją dla Facebooka. Podobno każdego dnia serwis Google+ powiększa się o 625 tys. nowych użytkowników i pod koniec przyszłego roku ma mieć 400 mln użytkowników.

Microsoft wprowadził Office 356 - wersję pakietu biurowego działającą w modelu cloud computing.

Office 365 - pierwsze wrażenia

WPADKI ROKU 2011

Pomysł Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by każdy kto ma w domu komputer musiał płacić abonament RTV. Spotkał się on z takim oburzeniem społeczeństwa, że Premier odciął się od niego już następnego dnia.

Użytkownicy komputerów zapłacą za abonament RTV?

NOWOŚCI ROKU 2011

Wśród nowości tego roku, nowy twór w administracji, który ma usprawnić informatyzację - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W listopadzie Premier Donald Tusk poinformował Prezydenta, że szefem nowego resortu będzie Michał Boni. Branża pokłada w nim duże nadzieje, ale nowy Minister zapowiedział, że MAiC jeszcze przed najbliższy kwartał będzie resortem "w instalacji", a raport otwarcia przedstawi on dopiero w połowie lutego.

Michał Boni Ministrem Administracji i Cyfryzacji

Nowości również na rynku telekomunikacyjnym. W czerwcu w Polsce pojawiła się nowa marka telefonii komórkowej - T-Mobile, która zastąpiła Erę.

Znika marka Era

PRZEJĘCIA ROKU 2011

To był rok wielkich przejęć w branży IT. Microsoft przejął Skype płacąc za niego 8,5 mld dolarów, Google ogłosiło, że przejmuje Motorolę, a Polkomtel został kupiony przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Skype już własnością Microsoftu

Google przejmuje technologie mobilne Motoroli

Polkomtel sprzedany Zygmuntowi Solorz-Żak

MISTRZ ROKU 2011

W tym roku pożegnaliśmy wielkiego mistrza i wizjonera branży IT. Współtwórca Apple, człowiek, który wprowadził na rynek produkty, z których dziś korzysta cały świat. Jobs został już uhonorowany pośmiertną nagrodą Grammy za zasługi dla rynku muzycznego, a w Budapeszcie postawiono mu pomnik.

Steve Jobs nie żyje

Najważniejsze wydarzenia w życiu Steve’a Jobsa

ODEJŚCIE ROKU 2011

Dzień przed Wigilią Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni poinformował Annę Streżyńską, że nie będzie dłużej prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nazywana "żelazną damą" Streżyńska pełniła tę funkcję przez 6 lat i zdołała w tym czasie wymusić obniżkę cen stacjonarnego dostępu do internetu i zwiększyć jego dostępność w Polsce. W pierwszych tygodniach Nowego Roku dowiemy się kto zajmie jej miejsce. Mówi się, że Magdalena Gaj.

Koniec kadencji prezes UKE

Anna Streżyńska odchodzi

Sukcesy i porażki Anny Streżyńskiej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200