Specjaliści i menedżerowie IT wolą kontrakt niż etat

57% specjalistów i menedżerów z obszaru IT, mających doświadczenie we współpracy na zasadzie kontraktu przedkłada taką formę zatrudnienia nad pracę etatową - wynika z badania "Kontraktorzy IT w Polsce" przeprowadzonego przez firmę Antal International. Praca w ramach elastycznych form zatrudnienia jest szczególnie atrakcyjna dla coraz liczniejszych na rynku pracy przedstawicieli pokolenia Y ceniących work-life balance i różnorodność zadań.

W krajach Europy Zachodniej już od lat wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów decyduje się na zatrudnienie kontraktowe. W szczególności przedstawiciele pokolenia Y ceniący work-life balance i różnorodność zadań chętnie decydują się pracować w ramach elastycznych form zatrudnienia. W Polsce ten trend jest silnie reprezentowany w obszarze IT. Ponad połowa (57%) specjalistów i menedżerów IT, którzy mają doświadczenie związane ze współpracą na zasadzie kontraktu, preferuje właśnie taką formę zatrudnienia, natomiast dla 24% tej grupy zawodowej forma zatrudnienia w ogóle nie ma znaczenia. "Branża IT jest branżą bardzo dynamiczną. Specjaliści i menedżerowie są stale poszukiwani na rynku, znają swoją wartość i wiedzą, że współpraca na zasadach kontraktu nie stwarza dla nich ryzyka bezrobocia, a umożliwia udział w zróżnicowanych i niejednokrotnie bardzo interesujących projektach" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Specjaliści i menedżerowie IT wolą kontrakt niż etat

Dla ponad połowy (51%) respondentów decydującym kryterium w przypadku podejmowania kolejnego projektu będą warunki finansowe. Często najważniejsza okazuje się jednak możliwość uczestniczenia w bardzo interesującym projekcie. Respondenci cenią również możliwość pracy zdalnej, dogodny czas rozpoczęcia projektu oraz możliwość pracy za granicą. Większość respondentów poproszonych o generalną ocenę warunków współpracy na zasadzie kontraktu uznało je za satysfakcjonujące. Prawie wszyscy kontraktorzy IT są usatysfakcjonowani otrzymywanym wynagrodzeniem. W przypadku 41% respondentów osiągane zarobki wahają się w granicach 5000-10 000 PLN netto miesięcznie. Wysoki odsetek respondentów osiąga całkowite miesięczne wynagrodzenie netto w granicach 10 000-15 000 PLN netto miesięcznie.

Większość specjalistów i menedżerów IT zatrudnianych na kontrakt to ludzie młodzi, w wieku 31-40 lat, ale już mający za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i początki kariery. Również wysoki odsetek respondentów (24%) należy do przedziału wiekowego 26-30 lat. "Młodzi specjaliści i menedżerowie bardziej cenią sobie elastyczność pracy i różnorodność projektów, ponieważ pozwala im to zdobyć bogate doświadczenia przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Przedstawiciele pokolenia Y łatwo przystosowują się do różnych warunków pracy i urozmaiconych zadań - to immanentna cecha tego pokolenia" - komentuje Artur Skiba.

Specjaliści i menedżerowie IT wolą kontrakt niż etat

Polscy specjaliści i menedżerowie IT poszukiwani są przez pracodawców zarówno na polskim, jak i niemieckim rynku pracy. Ich kwalifikacje są wysoko cenione - znajduje to odzwierciedlenie w proponowanych wynagrodzeniach, które w Niemczech są dużo wyższe niż w Polsce. "Kontraktorzy z Polski są chętnie zatrudniani, przede wszystkim w branżach Inżynieria i IT. Ich wynagrodzenia zaczynają się zwykle od 100 euro dziennie, a ich górna granica uzależniona jest od doświadczenia kontraktora i branży" - zauważa Max Price, dyrektor zarządzający Antal International w Niemczech.

"Contracting w Niemczech jest trendem wzrostowym nie tylko w branży IT, dotyczy zasadniczo wszystkich wolnych zawodów technicznych nie podlegających regulacjom branżowym, techników, projektantów designu, osób zajmujących się konstrukcją np. w branży motoryzacyjnej i lotniczej, a także handlowców i menedżerów różnego szczebla" - dodaje Katarzyna Soszka-Ogrodnik, rzecznik prasowy Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jak podkreśla Anna Kardymowicz, menedżer działu Doradztwa Personalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, z obserwacji aktualnych tendencji na rynku pracy w Niemczech oraz doświadczeń rekrutacyjnych Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, iż ponad 50% kandydatów na stanowiska handlowe oraz menedżerskie różnego szczebla wykazuje zainteresowanie i preferuje współpracę na zasadzie kontraktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200