Polski oddział Sage najlepszy w Grupie - umacnia pozycję przed strategicznymi inwestycjami?

Polski oddział Sage zanotował największą dynamikę wzrostu przychodów spośród wszystkich spółek Grupy. Dobre wyniki - także w skali Grupy - mają pozwolić na ugruntowanie pozycji rynkowej przed realizacją kolejnego etapu ewolucji firmy Sage. W przyszłości szczególny nacisk ma być kładziony m.in. na rozwój oferty rozwiązań oferowanych w modelu usługowym. Niewykluczone są też przejęcia - także na polskim rynku.

Trwający od października 2010 do września 2011 rok obrachunkowy polski oddział Sage zakończył przychodami na poziomie 75,6 mln zł. To o 25 proc. więcej niż w poprzednim roku finansowym. Wypracowany w 2011 roku obrachunkowym zysk netto polskiego oddziału Sage wyniósł niecałe 9,3 mln zł i był aż o 35 proc. wyższy niż rok wcześniej. Zdaniem przedstawicieli polskiego oddziału Sage tak wysokie wzrosty to w dużej mierze pochodna wprowadzonych na początku roku zmian stawek VAT i związanej z tym koniecznością modernizacji oprogramowania biznesowego. "Sage w Polsce wykazał największy roczny wzrost obrotów na tle całej Grupy. Źródeł sukcesu należy upatrywać w kilku czynnikach, z których głównym jest ogromna praca, jaką wykonaliśmy z naszymi klientami przy zmianie ustawy o VAT" - podkreśla Elwira Sokołowska, prezes polskiego oddziału Sage. W skali minionego roku finansowego grono klientów spółki powiększyło się o 5,6 tys. firm i organizacji. Z końcem września br. baza aktywnych klientów firm Sage w Polsce liczyła ok. 66,5 tys. podmiotów, w większości firm sektora MSP. Z kolei Grupa Sage przy obrotach na poziomie 1,334 mld funtów wypracowała zysk przed opodatkowaniem na poziomie 330 mln funtów. To odpowiednio o 4 proc. i o 11 proc. więcej niż w poprzednim roku rozrachunkowym. Przychody z działalności w Europie stanowiły ok. 60 proc. całkowitych obrotów Grupy.

Ubiegły rok przyniósł również szereg zmian w strukturze organizacyjnej i kierownictwie Grupy Sage. Sprzedana została również amerykańska spółka Sage Healthcare. Działania prowadzone w 2011 roku finansowym Grupy Sage przyczyniły się również m.in. do zmniejszenia zadłużenia. To z kolei ma otwierać drogę do zwiększenia dynamiki przejęć. Warto wspomnieć, że w październiku br. sfinalizowana została transakcja zakupu wyspecjalizowanej w rozwiązaniach klasy Business Intelligence południowoafrykańskiej firmy Alchemex. Plany biznesowe na 2012 rok obrachunkowy zakładają m.in. większe zaangażowanie w fuzje i akwizycje. Rozwój Grupy Sage w drodze przejęć mniejszych podmiotów ma być jednym z czterech kluczowych elementów globalnej strategii rozwoju. Przejęcia mają być ukierunkowane m.in. na rozszerzenie oferty, bazy klientów lub pozyskanie nowych technologii. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku władze brytyjskiej spółki podjęły m.in. działania zmierzające do przejęcia wrocławskiej firmy TETA. Ostatecznie jednak spółka trafiła w ręce holenderskiego koncernu Unit4. Jednocześnie strategia Grupy zakłada również m.in. ostrożność w zakresie inwestycji na niepewnych rynkach. Tymczasem według Elwiry Sokołowskiej obecne warunki ekonomiczne sprzyjają inwestowaniu w polskie spółki działające na rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie.

W ujęciu lokalnym szczególny nacisk ma być kładziony na podniesienie satysfakcji klientów, umocnienie pozycji rynkowej, a także wzmocnienie i popularyzację marki Sage. Zmiany mają stopniowo obejmować również ofertę Grupy. Planowane jest m.in. stopniowe rozszerzanie oferty usług dodatkowych, aplikacji mobilnych oraz rozwiązań oferowanych w modelu cloud. Warto wspomnieć, że na rynku brytyjskim dostępna jest już m.in. oferowana w modelu usługowym platforma biznesowa Sage One. Przeznaczone szczególnie dla firm sektora MSP wspiera m.in. podstawowe procesy finansowo-księgowe. W przyszłym roku platforma Sage One ma być dostępna w innych krajach. Niewykluczone, że także w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200