Służba zdrowia dostrzega potencjał chmury

Z danych IDC wynika, że cloud computing ma więcej zwolenników w organizacjach zajmujących się opieką zdrowotną, niż w firmach z pozostałych sektorów gospodarki. Jednak wysokie zainteresowanie nie przekłada się jeszcze na wykorzystanie przetwarzania danych w chmurze w praktyce.

Z badań przeprowadzonych przez firmę IDC, na rynku Ameryki Północnej, wynika, że aż 32,5 proc. organizacji zajmujących się opieką zdrowotną dostrzega potencjał rozwoju w cloud computingu. Według respondentów technologia ta mogłaby okazać się użyteczna w dziedzinach związanych z nakładem pracy i obsługą pacjentów. Dla porównania, zaledwie 23,6 proc. firm z pozostałych sektorów widzi pozytywne strony cloud computingu. "Służba zdrowia to kolejny klient w kolejce po chmurę. Usługi w modelu cloud computing mają wiele do zaoferowania tej branży, m.in. umożliwiają swobodny przepływ danych, przyspieszając w rezultacie procesy diagnozowania chorób, np. dzięki szybszemu dotarciu pacjenta do lekarza specjalisty, poprzez stałą weryfikacje kolejek. Bez wątpienia, w tej branży, technologia cloud computingu odegra w najbliższej przyszłości dużą rolę i przyczyni się do usprawnienia działania mechanizmów zarówno prywatnej jak i publicznej służby zdrowia" - komentuje Ewa Zborowska, analityk IDC Polska. Obecnie 41,8 proc. budżetu przeznaczonego w służbie zdrowia na rozwój w dziedzinie IT jest wydawane na tradycyjne rozwiązania. Przewiduje się jednak, że za dwa lat wartość ta zmniejszy się o ok. 6 punktów procentowych i wyniesie 35,6 proc. IDC szacuje, że równocześnie w przeciągu tego okresu wyraźnie wzrośnie wykorzystywanie cloud computingu, z 12,6 proc. do 15,8 proc.

Również w Polsce temat informatyzacji sektora zdrowotnego staje się coraz bardziej popularny. W styczniu 2012 roku wejdzie w życie Ustawa o systemie informacji w służbie zdrowia, która w dużej mierze wpłynie na większość wykonywanych procedur. Zmiany mają ułatwić funkcjonowanie pacjenta w systemie zdrowotnym, a także pomóc służbie zdrowia gromadzić potrzebne dane, w sposób szybki i kompleksowy. Ma zostać utworzony m.in. System Informacji Medycznej, w którym zostaną udostępnione usługi i zasoby cyfrowej rejestracji medycznej. Planuje się też popularyzację zapisów do lekarzy przez Internet, monitorowania on-line swojego statusu w kolejce do lekarza i wydawania e-recept.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

"Oczywiście, sama ustawa to nie wszystko. Zapisy w ustawie zapowiadają rewolucję, ale należałoby mieć nadzieję, że zmiany będą raczej ewolucyjne. Niezbędna jest akceptacja proponowanych nowych rozwiązań wśród lekarzy, szefów placówek zdrowia, farmaceutów a co najważniejsze samych pacjentów. Należy pamiętać, że samo umożliwienie pacjentom zapisów on-line nie znaczy, że wszyscy zechcą z takiej możliwości skorzystać. Część nie zrobi tego z braku dostępu do Internetu, część, z braku zaufania do nowoczesnych technologii. Niewątpliwie model "cloud" jest świetnym rozwiązaniem do efektywnego zarządzania takimi złożonymi infrastrukturami IT, z których korzystać miałaby różne grupy użytkowników. Jednak ich zastosowanie wymaga z jednej strony obecności dostawców, którzy będą umieli sprostać wysokim wymaganiom stawianym tego typu systemom, a z drugiej - dobrych chęci i wiedzy po stronie IT w służbie zdrowia. Co najważniejsze, realizacja projektów zakrojonych na tak szeroką skalę, oznacza konieczność poniesienia bardzo dużych nakładów finansowych a te, nie są do załatwienia ustawą i może się niestety okazać, że nie opór i obawy użytkowników systemu a prozaiczny brak pieniędzy okaże się największą przeszkodą w szybkiej realizacji założeń ustawy" - tłumaczy Ewa Zborowska.

Problemem jest też obawa pacjentów o swoją prywatność i bezpieczeństwo ich danych. Obawy te potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez IDC. 64,9 proc. firm zajmujących się opieką zdrowotną za główną przyczynę hamowania wprowadzenia rozwiązań cloud computingu podaje problem z zapewnieniem bezpieczeństwa danych. Z kolei 51,4 proc. respondentów sądzi, że wdrążenie tego typu usług jest powstrzymywane przez problem niekompatybilność z już wykorzystywanymi programami i aplikacjami. Z kolei 46,6 proc. uważa, że to wysokie koszty zniechęcają służbę zdrowia do wprowadzenia przetwarzania danych w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200