Intel zapowiada wspólny projekt z Google

Podczas otwarcia konferencji Intel Developer Forum w San Francisco, Intel zapowiedział wspólny projekt z firmą Google, który ma na celu zintensyfikowanie działań Intela na rynku smartfonów. Firma poinformowała też, że inżynierowie Intela pracują nad nowym sposobem zarządzania zasilaniem platformy na użytek systemów Ultrabook.

Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel, złożył te oświadczenia podczas przemówienia otwierającego konferencję Intel Developer Forum w San Francisco. "Technika komputerowa nieustannie podlega ewolucji. Bezprecedensowy popyt na moc obliczeniową, od urządzeń klienckich do chmury, stwarza niezwykłą okazję dla branży. Wprowadzamy innowacje i współpracujemy z partnerami, aby zwiększyć stopień mobilności, bezpieczeństwa i integracji techniki komputerowej. Jestem podekscytowany nowymi doświadczeniami, które staną się udziałem użytkowników szerokiej gamy różnych urządzeń, a przecież dopiero nabieramy rozpędu" - stwierdził Otellini, opisując szanse i wyzwania, przed którymi stoi Intel i cała branża.

Odnosząc się do głównego celu korporacyjnego - zwiększenia obecności Intela w kolejnych segmentach rynku komputerowego - Otellini przedstawił ostatnie wysiłki firmy w dziedzinie rozwiązań dla smartfonów i zaprezentował projekt referencyjnego urządzenia opartego na procesorze Intel Atom i działającego na platformie Android. Następnie Otellini zaprosił na scenę Andy Rubina, starszego wiceprezesa działu rozwiązań mobilnych Google. Obydwaj prezesi przedstawili plany udostępnienia i optymalizacji przyszłych wersji platformy Android pod kątem niskonapięciowych procesorów z rodziny Intel Atom. Wspólny projekt ma na celu przyspieszenie wprowadzenia na rynek smartfonów zbudowanych w oparciu o technologię Intela i działających na platformie Android.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Apple może wykorzystać sztuczną inteligencję od Google i OpenAI

"Nasza współpraca z Google przyniesie nowe możliwości, zwiększy innowacyjność branży oraz możliwość wyboru" - powiedział Otellini. "Jestem podekscytowany możliwościami, jakie otwiera ta współpraca. Pozwoli naszym klientom wprowadzić na rynek nowe, ekscytujące produkty, oferujące niespotykane wcześniej wrażenia użytkownikom dzięki wykorzystaniu połączonego potencjału architektury Intela i platformy Android" - dodał. Dzisiejsza informacja nawiązuje do niedawnych wspólnych inicjatyw obydwu firm, polegających na wykorzystaniu architektury Intela w produktach Google, takich jak np. system operacyjny Chrome, Google TV, Android Software Development Kit (SDK) oraz Native Development Kit (NDK).

Otellini zapowiedział też, że firma współpracuje z partnerami branżowymi, aby w tegorocznym sezonie świątecznym wprowadzić na rynek nową kategorię lżejszych i cieńszych urządzeń w cenach przystępnych dla masowego klienta. Dyrektor generalny firmy Intel powiedział, że na początku przyszłego roku w Ultrabookach pojawi się kolejna innowacja za sprawą procesorów "Ivy Bridge" z rewolucyjnymi, trójwymiarowymi tranzystorami Tri-gate, wykonanymi w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Prezes Intela opisał też nową klasę zarządzania zasilaniem platformy "Haswell", która pojawi się w Ultrabookach w 2013 roku. Postępy w technologii krzemowej i projektowaniu platformy mają ograniczyć pobór mocy w spoczynku ponad 20-krotnie w porównaniu z bieżącymi konstrukcjami - bez obniżania wydajności. Otellini oczekuje, że ta zmiana konstrukcyjna w połączeniu ze współpracą branży w 2013 r. doprowadzi do powstania zasilanych bateryjnie urządzeń, które będą mogły pozostawać w stanie gotowości z podłączeniem do sieci przez ponad 10 dni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200