Narodowa Jednostka Europolu z nowym systemem ochrony informacji niejawnych

3 sierpnia br. zakończyło się wdrożenie systemu ochrony informacji niejawnych w Narodowej Jednostce Europolu. Zadaniem systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa przekazywanych informacji oraz usprawnienie przekazywania danych pomiędzy Komendą Główną Policji a Europolem.

Za zdrożenie rozwiązania ochrony informacji niejawnych dla systemu informacyjnego Narodowej Jednostki Europolu odpowiadała Enigma Systemy Ochrony Informacji. Firma zaprojektowała od podstaw i dostarczyła system obejmujący moduły odpowiadające za komunikację z bazami Europolu w Hadze, moduły realizujące zarządzanie użytkownikami po stronie polskiej i bezpieczne skrzynki pocztowe gwarantujące ochronę wymienianych danych, a także całą infrastrukturę sprzętową, jak również podsystem bezpieczeństwa i ochrony transmisji, wykorzystujący certyfikowane produkty szyfrujące z serii CompCrypt.

Wdrożone rozwiązanie wykorzystuje także wcześniej funkcjonujące w Komendzie Głównej Policji systemy uwierzytelnienia i autoryzacji oraz Infrastrukturę Klucza Publicznego. Zrealizowany projekt jest pierwszym etapem dostosowania i usprawnienia komunikacji polskiej policji z centralną jednostką Europolu. W trakcie trzymiesięcznej implementacji Enigma SOI wdrożyła centralną infrastrukturę w Komendzie Głównej Policji, która docelowo obsłuży 350 stanowisk dostępowych dla ok. 1500 użytkowników w Komendach Wojewódzkich w całym kraju. Dzięki temu przekazywanie informacji nt. przestępstw i przestępców zarówno do jednostek terenowych, jak i do centralnej bazy danych Europolu, zostało zautomatyzowane i umożliwi zdalne przeszukiwanie danych w czasie rzeczywistym.

Zobacz również:

  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom
  • Teams nie będzie integralną częścią Windowsa 11

Istotnym elementem tego wdrożenia są kwestie bezpieczeństwa. Zastosowane środki ochrony posiadają certyfikaty ochrony kryptograficznej wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do poziomu "poufne". Taką klauzulę posiadają np. dane osób, przeciwko którym toczy się postępowanie karne. System został zaprojektowany tak, aby komunikacja była możliwa wyłącznie po prawidłowym uwierzytelnieniu użytkownika za pomocą spersonalizowanej karty mikroprocesorowej. Zapewnia ona dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż np. hasła czy tokeny stosowane często w starszych, słabiej chronionych systemach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200