Energa unowocześnia system odczytu i analizy danych z liczników energii elektrycznej

System stworzony na bazie rozwiązań firmy Oracle będzie wspierał m.in. szereg działań związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianych danych z liczników energii elektrycznej. Sercem rozwiązania klasy Advanced Mettering Infrastructure będzie maszyna bazodanowa Oracle Exadata.

Zaawansowany system odczytu i analizy danych pochodzących z liczników energii elektrycznej na potrzeby Grupy Energa jest budowany w oparciu m.in. o szereg rozwiązań koncernu Oracle. Stosowna aplikacja zostanie stworzona w języku Java. Autorskie rozwiązanie zbudowane dla spółki Energa-Operator będzie wykorzystywać m.in. klaster serwerów aplikacyjnych Oracle WebLogic działających na serwerach Oracle Sun Fire. Środowisko bazodanowe stworzone na potrzeby gromadzenia i przetwarzania danych pochodzących z liczników zostanie zbudowane na bazie oferty rozwiązań Oracle Exadata. "Exadata jest rozwiązaniem zaprojektowanym i zoptymalizowanym właśnie pod kątem zastosowania w systemach takich jak Smart Metering. Exadata oferuje znakomitą wydajność dzięki integracji elementów i ich optymalizacji w jednym zestawie, a także dlatego, iż część przetwarzania jest w niej zoptymalizowania już na poziomie dysków, czyli jeszcze przed przekazaniem danych do pamięci bazy relacyjnej" - podkreśla Krzysztof Wysocki, koordynator projektu ze strony firmy Oracle. W ramach projektu system ma również zostać zintegrowany z szeregiem specjalistycznych aplikacji działających w spółce operatorskiej Grupy Energa. Integracja obejmie m.in. rozwiązania billingowe, systemy SCADA oraz rozwiązania wspierające dystrybucję energii.

Za realizację projektu odpowiada konsorcjum spółek Grupy ATM oraz Innovation Technology Group. Wartość projektu to 18 mln zł brutto. Firma ATM odpowiada m.in. za uruchomienie centralnej części systemu bazodanowo-analitycznego, z kolei spółka Innovation Technology Group - za opracowanie rozwiązań pozwalających na zdalną komunikację z licznikami energii elektrycznej. Docelowo nowy system ma obsługiwać ponad 3 miliony układów pomiarowych. Odczyty mają być dokonywane nawet co 15 minut. Rozwiązanie ma być również zgodne z przyszłościowymi rozwiązaniami inteligentnego opomiarowania. Wstepne plany zakładają, że finalna wersja systemu będzie uruchomiona za ok. półtora roku.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Jak uwolniono Internet, czyli początki komercyjnego dostępu do Sieci w Polsce
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200