Warszawa 44 w komórce, czyli ślady Powstania Warszawskiego widoczne dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz agencja Adv.pl proponują nowe sposoby promowania historii dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii na telefony komórkowe typu "smartfon". Mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę, będą mogli na bieżąco i w atrakcyjny sposób dowiedzieć się więcej o miejscach, w pobliżu których się znajdują, pamiętających historię sprzed 67 lat.

"Muzeum od początku działalności stawia na nowoczesny sposób edukowania odbiorców. Łączymy historię i najnowsze techniki przekazu, aby w jak najpełniejszy sposób przedstawić szczegóły dotyczące Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że aplikacja, którą przygotowujemy zachęci do indywidualnego poznawania historii Warszawy i Polski" - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zleciło m.in. nakręcenie filmy Miasto Ruin pokazujące w technologii 3D zniszczenia Warszawy po zakończeniu Powstania. Film miał premierę 1 sierpnia 2010 r.

Muzeum podjęło współpracę z agencją interaktywną Adv.pl, efektem której jest udostępnienie użytkownikom smartfonów warstwy - wykorzystującej możliwości tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) - z Miejscami Pamięci związanymi z Powstaniem Warszawskim. Korzystanie z aplikacji możliwe będzie od 1 sierpnia 2011 r.

Po uruchomieniu aplikacji i załadowaniu warstwy użytkownik smartfona zobaczy na ekranie obraz z kamery wzbogacony o dodatkową zawartość: zdjęcia i informacje związane z tym miejscem, na które skierowana jest kamera w telefonie. W ten sposób każdy użytkownik aplikacji będzie mógł popatrzeć na Warszawę raz jeszcze - przez pryzmat wydarzeń, jakie miały miejsce 67 lat temu.

"Dzięki współpracy odbiornika GPS, kamery oraz kompasu wbudowanego w telefon widoczny jest uaktualniany na bieżąco obraz z naniesionymi danymi dotyczącymi np. znajdujących się w pobliżu restauracji, muzeów czy stacji metra. W przypadku akcji realizowanej dla Muzeum Powstania Warszawskiego, będą to Miejsca Pamięci" - mówi Przemysław Pawlak, Video & Motion Production Manager w Adv.pl odpowiedzialny za realizację projektu po stronie agencji.

Aplikację Layar można pobrać bezpłatnie 1 sierpnia 2011 r. ze sklepów internetowych: App Store, Android Market, Ovi Store. Layar działa na takich urządzeniach, jak:

  • iPhone 3GS,
  • iPhone 4 (OS 3.1 albo nowszy),
  • telefony z systemem Android (v1.5 lub nowsze),
  • Nokia C7, C6-01, E7, N8 i N97 (z najnowszą wersją systemu Symbian).

Layar oficjalnie nie jest przeznaczony na tablety, ale będzie działał na iPad2 (wersja 3G) oraz na większości tabletów z Androidem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200