Imagine Cup 2011: trzy polskie zespoły na podium światowych finałów

Polacy znaleźli się w ścisłej czołówce aż w 3 konkurencjach Imagine Cup 2011, co w klasyfikacji medalowej pozycjonuje Polskę na jednym z pierwszych miejsc na świecie.

Imagine Cup 2011: trzy polskie zespoły na podium światowych finałów

Finały Microsoft Imagine Cup 2011 - na drugim planie polska flaga.

I miejsce dla Cellardoor w kategorii Game Design - Web, II miejsce dla Błażeja Matuszyka w IT Challenge i III miejsce dla teamu DemosceneSpirit startującego w konkurencji Interoperability. Wszystkie trzy drużyny pochodzą z Poznania. Wczoraj w nowojorskim David H. Koch Theater w Lincoln Center, podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców polscy studenci aż trzy razy usłyszeli gromkie brawa.

Podczas ceremonii rozdania nagród Microsoft ujawnił również plany uruchomienia trzyletniego programu dotacji dla studentów uczestniczących w Imagine Cup, który pomoże w realizacji ich wizji rozwiązywania najdotkliwszych problemów globalnych.

Pierwsze miejsce zajął zespół młodych twórców gier - Cellardoor z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przygotował interaktywną powieść "The Book of Elm". Projekt, startujący w kategorii Game Design - Web (Projektowanie Gier) ma postać wirtualnej książki-gry i jest nie tylko doskonałym popisem umiejętności oraz wiedzy z zakresu nowych technologii, ale również przedsięwzięciem edukacyjnym. Spotkał się z uznaniem jurorów, zapewniając Cellardoor pierwsze miejsce, przed drużynami ze Słowacji i Filipin.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

To jednak nie koniec sukcesów Polaków. W kategorii indywidualnej, IT Challenge (Technologie informatyczne), druga nagroda przypadła Błażejowi Matuszykowi z Politechniki Poznańskiej. Tu finał nie polegał na prezentacji projektu - był testem praktycznych umiejętności w zakresie wdrażania oraz konfigurowania oprogramowania. Obok Błażeja na podium stanęli reprezentanci Francji (I miejsce) oraz Singapuru (III).

Trzecie miejsce w kategorii Interoperability (Interoperacyjność) zdobył zespół DemosceneSpirit za projekt Trident - system ostrzegania przed powodziami. Służy on też pomaganiu w rozwiązywaniu powodowanych przez nie problemów. Od zespołu lepsi byli przedstawiciele Brazylii i Grecji.

"Jestem szczęśliwy, że mogę pogratulować polskim zespołom miejsc na podium Imagine Cup 2011. Od samego początku, już na etapie krajowym, obserwowałem ich losy i muszę przyznać, że ich sukcesy napawają mnie dumą! Podium dla trzech drużyn w największym na świecie konkursie technologicznym to naprawdę wielkie osiągnięcie, świadczące zarówno o talencie i kreatywności polskich studentów, jak i o wysokim poziomie nauczania w Polsce. Cieszę się zarówno z ich osobistego sukcesu, jak i z tego, że ich osiągnięcia wpłyną na postrzeganie naszego kraju, jako miejsca, z którego pochodzą bardzo zdolni ludzie, obdarzeni ogromnym potencjałem, chcący zmieniać świat na lepsze. Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu. Z wieloma z nich firma Microsoft na pewno pozostanie w kontakcie" - mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Nagrody w konkursie są bardzo atrakcyjne. Za 1. miejsce laureci otrzymali 8 000 USD, za 2. miejsce 4 000 USD, a za 3. miejsce 3 000 USD. Udział w finałach największych na świecie rozgrywek technologicznych będzie także istotnym etapem na drodze kariery młodych naukowców. "Zwycięstwo w finałach światowych to przepustka do przygody biznesowej nie tylko na rynku krajowym, ale i międzynarodowym. Dowodzi ono dojrzałości i potencjału biznesowego drużyn. Po powrocie z Nowego Jorku zapraszamy drużyny do współpracy w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości Media 3.0" - mówi Krzysztof Wnęk, prezes zarządu Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o., partnera Microsoft w Imagine Cup.

Podczas ceremonii rozdania nagród Microsoft ujawnił również plany uruchomienia trzyletniego programu dotacji dla studentów uczestniczących w Imagine Cup, który pomoże w realizacji ich wizji rozwiązywania najdotkliwszych problemów globalnych. Firma zainwestuje 3 mln USD zarówno w stypendia, jak i oprogramowanie, szkolenia oraz konsultacje dla wybranych zespołów. Szczegóły programu oraz procesu aplikowania zostaną ogłoszone pod koniec lata 2011.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200