SAP uelastycznia model licencjonowania systemu ERP dla mniejszych firm

Nowe, bardziej elastyczne formy licencjonowania systemu SAP Business One dla partnerów handlowych niemieckiego koncernu mają przyczynić się do popularyzacji systemu przeznaczonego przede wszystkim dla firm sektora MSP.

Od początku lipca niemiecki koncern oferuje swoim partnerom możliwość dzierżawy licencji na oprogramowania SAP Business One na minimalny okres jednego miesiąca. Przedstawiciele kierownictwa SAP mają nadzieję, że zmiany przyczynią się m.in. do zwiększenia liczby partnerów oferujących oprogramowanie w modelu abonamentowym. Oprogramowanie SAP Business One jest sprzedawane wyłącznie za pośrednictwem sieci partnerów SAP, którzy odpowiadają m.in. za uruchomienie i utrzymanie systemu. Zdaniem przedstawicieli niemieckiego koncernu dotychczas niektórzy partnerzy na własną rękę oferowali oprogramowanie w formie hostowanej i rozliczanej na zasadach miesięcznego abonamentu. Do tej pory jednak partnerzy SAP musieli zawczasu nabyć stosowną ilość licencji systemu, aby później odsprzedać lub udostępnić je swoim klientom. Dzięki wprowadzonym z początkiem lipca zmianom partnerzy SAP zyskać mają m.in. możliwość dzierżawy licencji bezpośrednio od koncernu SAP i dalszej ich odsprzedaży na analogicznych zasadach. Zdaniem przedstawicieli SAP taki model pozwoli na uelastycznienie struktury kosztów po stronie dystrybutorów oprogramowania SAP Business One oraz zwiększenie liczby partnerów oferujących system na zasadach abonamentowych. Z oficjalnych informacji wynika, że nowa oferta jest już dostępna dla partnerów SAP z Niemiec, Chin, Indii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz krajów azjatyckich. Jeszcze w tym roku nowy model licencjonowania oprogramowania SAP Business One ma być dostępny także dla w innych krajach.

Równolegle przedstawiciele niemieckiego koncernu poinformowali o wprowadzeniu do oferty predefiniowanych pakietów oprogramowania SAP Business One. W skład pakietów przygotowanych z myślą o działających w różnych sektorach gospodarki firmach małej i średniej wielkości wchodzą m.in. funkcjonalności wspierające podstawowe procesy księgowe, a także sprzedaż, zakupy, zarzadzanie relacjami z klientami oraz gospodarkę magazynową. Wdrożenie oprogramowania w warunkach produkcyjnych ma być kwestią maksymalnie kilku dni. Jednak według zapowiedzi z ustandaryzowanych wersji systemu Business One będzie mogło korzystać pięciu jednoczesnych użytkowników.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200