20 lat polsko-szwedzkiej współpracy badawczo-rozwojowej

Inwestycja Ericsson w rozwój polskiej myśli inżynierskiej zapoczątkowała dwudziestoletnią współpracę z polską firmą Ericpol. Ericsson był początkowo jedynym kontrahentem spółki.

Pierwszym zleceniem Ericpola było opracowanie automatycznych procedur testu oprogramowania nadzorującego pracę central telefonicznych. W latach 90-tych firma poszerzała obszar kompetencji udowadniając, że doskonale radzi sobie nie tylko z testami, ale także z tworzeniem produktów. W 2001 r. nastąpił kolejny przełom. Ericpol stał się całkowicie odpowiedzialny za rozwój, utrzymanie i wdrożenie części produktów Ericssona.

Przez ostatnie dziesięć lat Ericpol zmienił się w jedną z największych europejskich firm outsourcingowych. Znacząco rozszerzył listę kontrahentów. Niedawno, jako pierwsza i jedyna polska spółka znalazł się w światowym rankingu The Global Outsourcing 100 (w grupie "Rising Star"). Obecnie, cała Grupa Ericpol zatrudnia ponad 1100 osób. Plany rekrutacyjne na rok 2011 obejmują kolejnych 200 inżynierów.

Firma prowadzi działalność w wielu krajach, posiada spółki zależne m.in. w Szwecji, na Ukrainie i Białorusi. Pracownicy Ericpol brali udział w projektach prowadzonych przez Ericssona w 73 krajach na świecie. Dziś klientami polskiej firmy są - poza Ericssonem - m.in. operatorzy telekomunikacyjni w Polsce i na świecie, firmy z branży motoryzacyjnej wykorzystujące komunikację M2M (Machine to Machine), służba zdrowia oraz firmy działające w obszarze tworzenia nowego wymiaru użyteczności aplikacji webowych.

Ericpol współpracuje z Ericssonem, w obszarze R&D, realizując m.in. projekty dotyczące telefonii mobilnej 2G i 3G. Firmy od dawna kooperują przy rozwijaniu i utrzymaniu tzw. węzłów między stacjami bazowymi, działającymi w różnych technologiach. Produkty te są opracowywane zarówno w ścisłej współpracy z Ericssonem, jak i przez Ericpol we własnym zakresie. Od trzech lat firmy współpracują w obszarze rozwoju technologii WCDMA (3G). Ericpol pracuje także nad rozwiązaniami dla Ericssona z zakresu multimediów i usług dodanych. Jednym z takich projektów jest usługa Spersonalizowanego Powitania, która daje operatorom ogromne możliwości wykorzystania w obszarze mobilnej reklamy.

"Zaufanie, które okazał nam Ericsson pozwoliło nam zbudować obecną pozycję - silnej i nowoczesnej firmy. Ponad 90% naszych przychodów pochodzi z zagranicy jednak doświadczenie naszych inżynierów i Ericssona chcemy również spożytkować w Polsce. Standardy pracy inżynierskiej, jakie przez 20 lat wypracowaliśmy na rynku międzynarodowym można dobrze wykorzystać na rynku lokalnym" - mówi Jan Smela, prezes Ericpol Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200