Niedługo premiera Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie

Trwają końcowe prace nad udostępnianiem internautom zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Oprócz informacji o dziełach sztuki eksponowanych w galeriach stałych i ich zdjeć, internauci uzyskają dostęp do szczegółowych danych o muzealiach przechowywanych w magazynach studyjnych Muzeum.

Budowa Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie prowadzona jest w ramach programu "Zasoby cyfrowe. Priorytet 2: Digitalizacja zabytków i muzealiów", finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu istniejąca w Muzeum baza danych licząca 400 tys. rekordów, została powiększona o ponad 40 tys. opisów zabytków i ponad 1000 wizerunków cyfrowych.

W wyniku realizacji programu w bazie znalazły się opisy m.in. rycin Napoleona Ordy, Hirsza Leybowicza, Adolpha Menzla, Stefano della Belli, Jacques’a Callota; rysunków Jana Matejki, Henryka, Gustawa i Chrystiana Breslauera. Ponadto znalazły się tam też opisy fotografii i materiałów ikonograficznych dotyczących architektury polskiej i zabytków sztuki starożytnej, m.in. pozyskanych w ubiegłym roku z polskich wykopalisk w Sudanie.

Zobacz również:

  • RiTherm - niezbędne narzędzie w arsenale każdego projektanta i inżyniera

Pierwsze informacje o muzealiach z bazy danych MNW zostaną opublikowane na portalu Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie, który wykorzystuje platformę dMuseion. Program ten, stworzony przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, pośredniczy też w umieszczaniu danych o zbiorach Muzeum w portalu Europeana, który daje dostęp do cyfrowych zbiorów wielu bibliotek, muzeów i archiwów z krajów Unii Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200