Bardziej konkurencyjni dzięki chmurze

Bardziej racjonalne wykorzystywanie zasobów, więcej miejsc pracy, wyższe PKB i bardziej konkurencyjne firmy - takie korzyści makroekonomiczne ma przynieść popularyzacja cloud computingu.

Takie wnioski płyną z raportu "Cloud Computing. Wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw i gospodarkę Polski" przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przy współpracy z firmą Microsoft, który został zaprezentowany w 21 kwietnia br. podczas spotkania w ramach "Czwartków na Brukselskiej" zorganizowanego przez Pracodawców RP. Zdaniem autorów raportu szereg korzyści jakie niesie za sobą wykorzystanie przetwarzania w chmurze przez przedsiębiorstwa w efekcie przyczynia się do wzrostu konkurencyjności firm i całej gospodarki.

Taniej i lepiej zaplanowane

"Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji informatycznej polegającej na przetwarzaniu danych w tzw. chmurze obliczeniowej. Jak każdej nowej technologii towarzyszą jej oczywiście pewne obawy ze strony przedsiębiorców, ale ważne jest, aby dobrze i jak najszybciej publicznie zaprezentować potencjalne korzyści, jakie cloud computing oferuje i odnieść je do własnej praktyki biznesowej" - podkreślił Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. O jakich korzyściach mowa? W raporcie zwrócono uwagę, że np. wykorzystywanie cloud computingu pozwala firmom szybciej dostosowywać się do zmieniających się warunków gospodarczych, a to przekłada się na wzrost ich konkurencyjności. Wykorzystanie przetwarzania w chmurze ma także wpływać na ograniczenie kosztów jakie firmy ponoszą na IT. "Przede wszystkim przetwarzanie w chmurze pozwala na dopasowanie kosztów zasobów informatycznych do stopnia ich rzeczywistego wykorzystania" - czytamy w raporcie. Zdaniem autorów cloud computing pozwala także na korzystniejsze rozliczanie i lepsze planowanie wydatków informatycznych w firmie. Rezygnując z zakupu rozbudowanej infrastruktury informatycznej, nie obciąża się bowiem dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi zarówno obecnego, jak i przyszłego budżetu firmy. Wynika to z zasad księgowania tego rodzaju wydatków. Korzystanie z zasobów IT w chmurze kwalifikuje się jako koszty prowadzenia działalności operacyjnej (OPEX). Z kolei wydatki na infrastrukturę informatyczną stanowią już wydatki inwestycyjne (CAPEX). Jest to o tyle istotna różnica, że wydatki na środki trwałe pomniejszają podstawę opodatkowania jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne, które mogą, w zależności od przyjętej stopy amortyzacji, być odliczane przez kilka, kilkanaście kolejnych okresów rozliczeniowych. Stanowić więc będą dodatkowe obciążenie przyszłych budżetów IT. Z kolei wydatki na zewnętrzne usługi informatyczne stanowią koszty bieżącej działalności firmy i są w całości uwzględniane przy ustalaniu bieżącego wyniku finansowego. "Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na innego rodzaju inwestycje" - podkreślają autorzy raportu.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT

Wzrost inwestycji i PKB

To korzyści widoczne na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową spróbował jednak ocenić jak może się to przełożyć na ogólną sytuację ekonomiczną kraju. Zdaniem Instytutu powszechne wykorzystywanie cloud computingu przez przedsiębiorstwa może przyczynić się do eliminacji dość powszechnego dziś zjawiska wykorzystywania tylko niewielkiej części posiadanego potencjału informatycznego. "Przejście na przetwarzanie w chmurze oznacza niższe koszty utrzymania zasobów IT, a także znaczące ograniczenie nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę informatyczną. Powstałe oszczędności, które jednak należy pomniejszyć o koszty związane z wykorzystaniem usług w modelu cloud, będą mogły być przeznaczone na inwestycje poza sferą IT" - czytamy w raporcie. A powstałe oszczędności mogą być przeznaczane przez firmy na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost inwestycji. Lepsza alokacja zasobów w przedsiębiorstwach ma się z kolei przełożyć na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, a wzrost konkurencyjności

firm oznacza wzrost konkurencyjności całej gospodarki. Powinno to znaleźć pozytywne odzwierciedlenie np. w wynikach handlu zagranicznego. W raporcie podkreślono jednak, że makroekonomiczne efekty rozwoju cloud computingu są trudno mierzalne, ponieważ nakłada się na nie szereg czynników, również wpływających na wyniki gospodarki w skali makro, a których znaczenie jest dużo większe. Mimo to Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że polska gospodarka może wzbogacić się o około 20 tys. nowych miejsc pracy w latach 2011-2012 w związku ze stosowaniem przez firmy z modelu przetwarzania w chmurze, zaś łączne efekty dla tempa wzrostu produktu krajowego brutto będą rzędu 0,1 proc. Popularyzacja cloud computingu ma też zredukować bariery finansowe i organizacyjne związane z wykorzystywaniem zasobów IT przez małe i średnie firmy. "Firmy z tego sektora będą miały realne szanse na szybki rozwój w skali, która nie byłaby osiągalna bez możliwości, jakie daje migracja zasobów IT do chmury" - czytamy w raporcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200