Mamy e-sądy, e-księgi i e-wokandy, będą też e-protokoły i zakładanie spółek przez Internet

Podczas gdy wiele prowadzonych w administracji projektów IT utknęło na etapie przetargów lub "nie przyjęło się", Ministerstwo Sprawiedliwości, podobnie jak Ministerstwo Finansów rezygnuje z e-podpisu, wykorzystuje formularze interaktywne i tworzy coraz popularniejsze e-usługi. Na razie mamy e-sąd i elektroniczne księgi wieczyste. W planach m.in. elektroniczne protokoły i elektroniczne zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W styczniu 2010 r. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło e-sąd poprzez który można wnieść sprawę o zapłatę przez Internet. Po 15 miesiącach funkcjonowania e-sądu wpłynęło przez niego ponad milion spraw! Skąd sukces tego przedsięwzięcia i popularność e-sądu? Dr Dariusz Szostek, członek zespołu ekspertów Ministra Sprawiedliwości, mówił w czasie wtorkowej debaty o perspektywach rozwoju e-Administracji w Polsce zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi, że Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się, podobnie jak Ministerstwo Finansów w przypadku e-Deklaracji czy GUS w przypadku spisu powszechnego, zrezygnować z mało rozpowszechnionego w Polsce e-podpisu na rzecz interaktywnych formularzy, które są łatwe w użyciu, a ich wykorzystanie nie wymaga od obywateli ponoszenia żadnych nakładów finansowych na np. podpis elektroniczny. E-sąd okazał się sukcesem.

Ministerstwo pracuje też nad innymi ułatwieniami dla obywateli. Choć migracja ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego wciąż trwa (obecnie ponad 13 mln, spośród 18 mln wszystkich ksiąg jakie prowadzi wymiar sprawiedliwości jest prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej) w czerwcu 2010 r. MS uruchomiło internetowy dostęp do wszystkich ksiąg wieczystych, które są w systemie elektronicznym. Po 10 miesiącach z możliwości wglądu w księgę wieczystą przez Internet obywatele skorzystali 14 mln razy. 4"Okazuje się, żeby było to rozwiązanie bardzo potrzebne nie tylko profesjonalnym pełnomocnikom czy notariuszom sporządzającym akty notarialne i na wczoraj możemy się pochwalić 14 mln sprawdzeń" - mówił w środę na konferencji Państwo 2.0 Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od kilku lat możliwy jest też elektroniczny dostęp do krajowego rejestru sądowego. Każdy przedsiębiorca, każda osoba prawna, która ma swoje dane w KRS jest również ujawniona w zasobach KRS w formie elektronicznej. Na razie wydruki z elektronicznego KRS nie mają jeszcze waloru dokumentu urzędowego, ale Ministerstwo zapowiedziało, że jeszcze w tym roku się to zmieni. Dla obywateli będzie to oznaczało, że nie będą się musieli fatygować do sądu, by otrzymać odpis z KRS.

Również w tym roku ma się zakończyć projekt, który zakłada możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet w ciągu 24 godzin. Tego rodzaju spółki są w Polsce bardzo liczne, a możliwość zakładania takiej spółki przez Internet wyeliminuje np. konieczność udawania się do notariusza. "Nasze działania wymusiły niejako automatyzację działań w innych urzędach państwowych m.in. GUS, Ministerstwie Finansów i ZUS, z którymi zawarliśmy umowę, że będziemy automatycznie pobierać od nich dane tj. REGON czy NIP. Znosi to konieczność składania przez obywateli kolejnych dokumentów do różnych urzędów"$ - wyjaśniał Piotr Kluz z MS.

Kolejnym projektem jest elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że banki będą mogły się domagać nałożenia klauzuli wykonalności przez Internet. By zwiększyć dostępność sądów obywatelom Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło też e-wokandy. System, w którym można bez konieczności dzwonienia lub przychodzenia do sądu sprawdzić czy dana rozprawa się odbędzie, kiedy i o jakiej godzinie.

Ministerstwo będzie też kontynuować prace nad elektronicznym zbiorem orzeczeń sądów apelacyjnych i okręgowych, który będzie udostępniany przez Internet. Być może prace nad tym projektem zakończą się jeszcze w tym roku. Na pewno ruszy natomiast w 2011 r. projekt e-protokołów. Początkowo w sądach apelacyjnych i okręgowych we Wrocławiu i Gdańsku. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy, że nagrywanie rozpraw skróci czas trwania rozpraw i postępowań i podniesie kulturę rozpraw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200