Przyszły rok w branży ERP oczami analityków

Oracle, SAP, Microsoft i praktycznie wszyscy pozostali liczący się gracze na rynku ERP na przyszły rok zapowiadają istotne zmiany w swoich systemach. Jednak według analityków 2011 rok przyniesie zmiany rynkowe sięgające znacznie dalej.

Zdaniem ekspertów, 2011 rok przyniesie szczególnie istotne zmiany właśnie w segmencie zaawansowanych aplikacji biznesowych, jakimi są systemy klasy ERP. Najwięksi producenci systemów tej klasy od kilku lat zapowiadają zamiar wprowadzenia do oferty usług pozwalających na dostęp do pełnoprawnego oprogramowania biznesowego w modelu cloud. Jednak zdaniem ekspertów dopiero w przyszłym roku zapowiedzi te doczekają się praktycznej realizacji. "Już dziś popularność zdobywają oferowane w formie usługi wyspecjalizowane narzędzia wspierające konkretne procesy biznesowe. Skoro klienci korzystają z systemów CRM i HR w takim modelu, to można być niemal pewnym, że prędzej czy później nasilą się oczekiwania w stosunku do oferowanych w formie usługi bardziej kompleksowych systemów" - uważa Frank Scavo, konsultant firmy analitycznej Strativa.

Według niego niektórzy producenci i dostawcy oprogramowania biznesowego podejmują próby przeniesienia ich rozwiązań na publicznie dostępne platformy cloud computing, takie jak Amazon EC2. W tym miejscu warto dodać, że na początku grudnia w ramach platformy Amazon EC2 udostępnione zostały m.in. systemy Oracle E-Business Suite, PeopleSoft i JD Edwards. Oferowane w modelu usługowym rozwiązania są w pełni certyfikowane przez koncern Oracle i objęte wsparciem technicznym. Jednak według Paula Hamermana z firmy Forrester Research tego rodzaju rozwiązania, w sposób jawny oferowane za pośrednictwem infrastruktury obsługiwanej przez firmę trzecią nie będą cieszyć się specjalnie wielkim zainteresowaniem rynku. "W przypadku rozbudowanych systemów, jakimi niewątpliwie są systemy klasy ERP, klienci oczekują jak najbardziej kompletnej oferty, która poza usługami dostępu do oprogramowania będzie łączyła w sobie jasno określone gwarancje bezpieczeństwa i sprawności systemu, wsparcie techniczne, pomoc przy aktualizacjach, hosting oraz elastyczny model naliczania kosztów" - twierdzi Paul Hamerman.

Także Frank Scavo jest zdania, że przyszły rok przyniesie wysyp oprogramowania od początku opracowanego pod kątem pełnej obsługi modelu cloud computing. "Mam tu na myśli rozwiązania zbudowane w architekturze wielomandatowej i w sposób gwarantujący możliwość małoinwazyjnego aktualizowania poszczególnych modułów" - mówi konsultant firmy Strativa. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami jednym z takich rozwiązań będzie oprogramowanie Oracle Fusion Applications. Poszczególne moduły systemu, którego premiera jest planowana na pierwszy kwartał przyszłego roku, mają łączyć najlepsze cechy wszystkich aplikacji znajdujących się obecnie w ofercie amerykańskiego koncernu. Według zapowiedzi dzięki rozproszonej architekturze system Oracle Fusion Applications będzie mógł być wykorzystywany w hybrydowych środowiskach opartych w części na lokalnej infrastrukturze IT, a w części na modelu cloud computing.

Społeczny ERP

Rozwiązania konsumenckie z coraz większym impetem wkraczają do świata biznesu. Jednym z takich rozwiązań stają się mechanizmy znane z serwisów społecznościowych. Okazało się bowiem, że sieci społecznościowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do gromadzenia i wymiany informacji biznesowych. Według analityków firmy Gartner w 2010 roku światowe firmy wydadzą na zakup "społecznościowych aplikacji biznesowych" kwotę sięgającą niemal 670 mln USD. Wartość światowego rynku tego rodzaju oprogramowania wzrośnie o 14,9 proc. względem poprzedniego roku. Przyszły rok ma przynieść jeszcze większe wzrosty. Zdaniem ekspertów pod koniec 2011 roku wartość rynku oprogramowania biznesowego bazującego na mechanizmach społecznościowych wyniesie prawie 800 mln USD.

Zdaniem analityków za wykorzystaniem mechanizmów społecznościowych w organizacjach biznesowych przemawiają korzyści istotne w pogoni za podnoszeniem efektywności. Korzyści te to przede wszystkim uproszczenie kanałów komunikacji z otoczeniem biznesowym, możliwość wymiany informacji w czasie rzeczywistym oraz stosunkowo łatwego tworzenia dynamicznych zespołów zadaniowych. Za pomocą systemu klasy ERP mechanizmy znane z sieci społecznościowych najłatwiej udostępnić pracownikom. Dzięki integracji z aplikacjami wykorzystywanymi na co dzień, można łatwo skłonić pracowników do wykorzystywania nowych mechanizmów pracy zespołowej. Niedawno do grona producentów oprogramowania klasy ERP, którzy zamierzają uzupełnić możliwości swoich systemów o funkcje społecznościowe dołączyła firma IFS. Wcześniej podobne rozwiązania wprowadził m.in. koncern Epicor. W podobne funkcje coraz częściej wyposażane są również systemy analityki biznesowej.

Więcej mobilności

Tymczasem analitycy firmy IDC spodziewają się, że przyszły rok przyniesie wysyp rozwiązań pozwalających na wykorzystywanie potencjału systemów klasy ERP za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Mobilność ma być jednym z najważniejszych trendów na rynku oprogramowania biznesowego w kilku kolejnych latach. Eksperci IDC prognozują, że w 2014 wartość segmentu mobilnego oprogramowania biznesowego wyniesie ok. 80 mld USD. To prawie 8 razy więcej niż obecnie - wartość tego segmentu za 2010 rok jest szacowana na ok. 10,9 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200