Co znajdziemy w telefonach z 2011 roku?

Nowoczesne telefony będą dorównywać mocą obliczeniową komputerom biurowym sprzed zaledwie kilku lat. Będą jednak dysponować znacznie większymi możliwościami w zakresie obsługi multimediów i transmisji danych oraz ogromnym potencjałem w zakresie oprogramowania.

W 2009 roku, mimo załamania gospodarczego, na świecie sprzedano o 16 proc. więcej zaawansowanych telefonów komórkowych niż rok wcześniej. Według ekspertów wysoka dynamika wzrostowa utrzyma się również w 2010 i kolejnych latach. Z kolei kończący się rok przyniósł wyraźne zaostrzenie konkurencji między największymi producentami tego rodzaju urządzeń. Wskutek popularyzacji otwartych systemów mobilnych zmniejszyły się też bariery wejścia w ten rynek. Jednocześnie rozwój zaawansowanych telefonów jest w pewnym stopniu odbiciem trendów znanych z rynku komputerów osobistych, jednak w obliczu zapowiadanych zmian nazywanie takich urządzeń telefonami coraz bardziej staje się niezręcznością. Są to przecież dość zaawansowane i zminiaturyzowane komputery przenośne wyposażone w moduł GSM. Co znajdziemy w telefonach zapowiadanych na przyszły rok?

Co znajdziemy w telefonach z 2011 roku?

LG Optimus 2X

Procesory dwurdzeniowe

W 2010 roku na rynku zadebiutował szereg zaawansowanych telefonów wyposażonych w procesory taktowane zegarem 1GHz. Zdaniem ekspertów w przyszłym roku wysiłki największych producentów telefonów oraz dostawców układów mobilnych będą koncentrować się na zwiększaniu możliwości procesorów. Jednak wszystko wskazuje, że podobnie jak w przeszłości na rynku komputerów osobistych, układy mobilne zyskiwać będą kolejne rdzenie obliczeniowe zamiast dodatkowych taktów zegara.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Zastosowanie drugiego rodzenia ma przyczynić się do zwiększenia możliwości tego typu urządzeń ultramobilnych w zakresie obsługi multimediów i Internetu. Ma również pozwolić na wyeliminowanie opóźnień związanych z obsługą interfejsu urządzenia. Prace nad dwurdzeniowymi procesorami przeznaczonymi dla telefonów komórkowych trwają m.in. w laboratoriach firm takich jak Qualcomm, Samsung, Texas Instruments i Nvidia.

Transmisja GSM i NFC

Choć standard krótkozasięgowej transmisji danych Near Field Communication jest rozwijany głównie pod kątem zastosowania w telefonach komórkowych to do tej pory w moduły pozwalające na przesyłanie danych z jego wykorzystaniem wyposażono stosunkowo mało liczną grupę urządzeń mobilnych. Eksperci spodziewają się jednak, że już w przyszłym roku moduły NFC będą częściej spotykane. Jest to dość prawdopodobne m.in. biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z zapowiedziami technologię NFC natywnie obsługiwać będzie m.in. system operacyjny Android w wersji 2.3. Warto dodać, że w połowie 2010 roku przedstawiciele kierownictwa koncernu Nokia zapowiedzieli, że wszystkie zaawansowane telefony fińskiego producenta wprowadzane na rynek od 2011 roku będą wyposażone w moduł NFC. Technologia ta ma znajdować zastosowanie m.in. w systemach błyskawicznych płatności elektronicznych. Równocześnie analitycy firmy iSuppli prognozują, że przyszły rok przyniesie upowszechnianie się płatności zbliżeniowych opartych na standardzie NFC. Na rynku przybywać będzie również urządzeń wyposażonych w moduł 4G/LTE.

Dwie karty SIM

Analitycy IDC spodziewają się natomiast wzrostu popytu na telefony pozwalające na jednoczesne korzystanie z dwóch. Ma to być skutek dążeń do obniżenia kosztów rozmów telefonicznych oraz transmisji danych dzięki wykorzystaniu promocyjnych stawek oferowanych przez różnych operatorów GSM. Zdaniem ekspertów IDC trend taki dostrzegalny jest przede wszystkim w krajach rozwijających się, gdzie wiele osób korzysta z dwóch lub więcej telefonów komórkowych. Tymczasem w grudniu przedstawiciele firmy Broadcom zapowiedzieli zamiar stworzenia nowego, taniego procesora obsługującego dwie karty SIM jednocześnie i przeznaczonego dla urządzeń opartych na platformie Android.

Obraz trójwymiarowy

Zachęceni sukcesem telewizorów 3D producenci zaawansowanych telefonów zapowiadają również, że kolejna generacja ich urządzeń będzie wyposażona w ekrany wykorzystujące technologię autostereoskopii i pozwalające na prezentowanie trójwymiarowego obrazu bez konieczności stosowania stosownych okularów. Z przeprowadzonych niedawno analiz wynika większość użytkowników pierwszych modeli telefonów wyposażonych w tego typu ekrany jest niezadowolona z jakości generowanego obrazu. Niezależnie od tego analitycy firmy CCS Insight przewidują, że przyszły rok przyniesie prawdziwy wysyp urządzeń wyposażonych w ekrany pozwalające na wyświetlanie obrazu 3D.

Czytaj też:

Komórka, czyli mobilny portfel

Apple, LG i Canon bezprawnie korzystają z technologii należącej do koncernu Alcatel-Lucent?

Jaki model biznesu dla 4G/IP?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200