Jest wyrok w procesie między gigantami rynku ERP: SAP musi zapłacić Oracle aż 1,3 mld USD

Po trzech tygodniach procesu w sprawie działalności należącej do SAP firmy TomorrowNow ława przysięgłych przyznała rację władzom firmy Oracle. Zgodnie z wyrokiem niemiecki koncern ma zapłacić amerykańskiemu gigantowi odszkodowanie w wysokości 1,3 mld USD. To mniej niż domagali się przedstawiciele Oracle.

Wysokość przyznanego odszkodowania jest niebagatelna. Wiele wskazuje na to, że ława przysięgłych przystała na proponowane przez oskarżycieli warunki naliczania odszkodowania w oparciu o wartość "hipotetycznych licencji", które firma TomorrowNow musiałby posiadać, aby w legalny sposób zyskać dostęp do dokumentacji technicznej wykorzystywanej w celu świadczenia usług konkurencyjnych wobec Oracle. Przedstawiciele SAP argumentowali jednak, że odszkodowanie powinno bazować na szacunkowej wysokości przychodów, które Oracle utracił w wysokości działań TomorrowNow. W sierpniu br. przedstawiciele kierownictwa SAP zapowiadali, że niemiecki koncern jest skłonny zapłacić konkurentowi odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów. Mówiło się o kwocie rzędu 40 mln USD. Tymczasem kwota 1,3 mld USD to równowartość półrocznych zysków SAP. Dla porównania warto dodać, że w trzecim kwartale 2010 roku obrachunkowego przychody niemieckiego koncernu wyniosły ok. 4 mld USD. W okresie od czerwca do września firma wypracowała zysk netto na poziomie 660 mln USD.

SAP kupił amerykańską spółkę wyspecjalizowaną w usługach wsparcia technicznego dla systemów Oracle, PeopleSoft i JD Edwards w 2005 roku. Dwa lata później przedstawiciele Oracle oskarżyli pracowników TomorrowNow o naruszenie zasad uczciwej konkurencji i szpiegostwo przemysłowe. Model biznesowy spółki miał m.in. opierać się na bezprawnie uzyskanej dokumentacji technicznej dotyczącej obsługiwanego oprogramowania. Zgodnie z ujawnionymi informacjami pracownicy TomorrowNow mieli także korzystać z systemów pomocy technicznej Oracle korzystając z danych dostępowych udostępnianych im przez klientów. Władze Oracle oszacowały straty poniesione w wyniku działalności TomorrowNow na co najmniej 1 mld USD. Dwa tygodnie temu Charles Phillips, były wiceprezes Oracle zeznał, że jego zdaniem licencje na materiały, do których SAP uzyskał dostęp za pośrednictwem TomorrowNow kosztowałyby niemiecki koncern przynajmniej trzykrotnie więcej. Według Larrego Ellisona, dyrektora generalnego Oracle odszkodowanie powinno wynosić nawet 4 mld USD. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego koncernu bezprawna działalność spółki należącej do SAP była prowadzona za wiedzą i przyzwoleniem władz niemieckiej firmy. Tymczasem według przedstawicieli SAP amerykańska spółka przynosiła straty. Według władz niemieckiej firmy w wyniku działalności TomorrowNow żaden z klientów Oracle nie zdecydował się na zakup systemu SAP. W 2008 roku spółkę TomorrowNow zlikwidowano. Warto dodać, że przedstawiciele SAP nigdy nie zaprzeczali, że pracownicy TomorrowNow korzystali z nielegalnego dostępu do systemu pomocy technicznej Oracle. Z tego względu głównym celem procesu sądowego było ustalenie wysokości związanych z działalnością spółki TomorrowNow zobowiązań SAP względem amerykańskiego konkurenta.

Zdaniem przedstawicieli Oracle przyznane odszkodowanie to największa w historii kara finansowa przyznana w procesie dotyczącym kradzieży własności intelektualnej. Władze niemieckiego koncernu zapowiadają odwołanie. Zdaniem analityków może to zdecydowanie przedłużyć dotychczas trwający 11 dni roboczych proces sądowy, poprzedzony trwającym ponad trzy lata dochodzeniem.

Czytaj też:

SAP Business One na iPhone`a

Kolejny gracz na rynku usług outsourcingu SAP

Oracle okradziony na 0,3 mln USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200